Čo si na Vianoce želajú deti s ťažkým osudom z detských domovov a pestúnskych rodín? Ich odpovede vás doženú k slzám

Gabriela Kinčoková

Prichádza najkrajšie obdobie v roku – Vianoce. Čas, kedy sa stretne celá rodina, Ježiško prinesie darčeky a všade zavládne pohoda. Žiaľ, nie všetci majú možnosť si užiť tieto sviatky tak, ako by chceli. Tí, ktorí trpia najviac počas Vianoc, sú často tí najmenší. Mnoho detí vyrastá bez rodičov a príbuzných. Preto sa jedna nezisková organizácia „Things of my own“ rozhodla spýtať detí zo znevýhodnených rodín, čo by si priali na Vianoce. Reakcie detí vás rozhodne dojmú k slzám.

Článok pokračuje pod videom ↓

Spoločnosť „Things of my own“ poskytuje pomoc pre zneužívané či zanedbávané deti a snaží sa im podať pomocnú ruku. Snaží sa pomôcť deťom z detských domovov nájsť pestúnske rodiny. Táto nezisková spoločnosť získala mnoho ocenení a vyznamenaní za svoju charitatívnu činnosť. Získala aj veľké ocenenie v roku 2010 od vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu.

„Keď som mal 14 rokov dostal som sa do pestúnskej rodiny. O pár mesiacov neskôr prišlo do rodiny ďalšie dieťa, ktoré malo značnú nadváhu. Dostalo oblečenie, ktoré však bolo na 9 ročné dieťa, ktoré nemá nejaké to kilo navyše. Večer keď sme šli spať som si všimol doslova modro-fialovo-červené rany na jeho tele, ktoré mu tesné oblečenie spôsobilo. V tej chvíli som si povedal, že v budúcnosti pomôžem deťom, ktoré sú v detských domovoch. V roku 2008 som založil spoločnosť „Things of my own“. Chcel som, aby to nebola obyčajná agentúra sociálnych služieb. Chcem dať deťom to, čo potrebujú,“ povedal Ryan Boncie, zakladateľ spoločnosti.

Foto: facebook

„Keď som bol v pestúnskej starostlivosti, pred Vianocami som dostal malý papierik, na ktorý som mal napísať, čo by som chcel pod stromček. Podmienkou však bolo, že to nemôže byť za sumu vyššiu ako 20 dolárov.

V tej chvíli som však nechcel nič viac, ako ísť naspäť k svojej mame. Nenapísal som teda nič, pretože som bol presvedčený, že sa o mňa aj tak nikto nestará a vlastne ani ja sám,“ povedal Ryan. „O niekoľko dní neskôr som dostal malú taštičku, v ktorej bola kefa na vlasy, kondicionér a šampón na vlasy. Ešte niekoľko dní po doručení darčeku som plakal.

Nemohol som uveriť tomu, že aj keď som nič na papier nenapísal, stále na mňa niekto myslí,“ dodal Ryan. 

Foto: facebook

Táto situácia viedla k tomu, že spoločnosť dá každému jednému dieťaťu pred Vianocami vypísať papier s tým, akej veľkosti oblečenie nosí, alebo čo chcú dostať pod stromček. „Deti nechcú nič viac len byť milované“ povedal Ryan. Jedno dievčatko napísalo, že prosí o teplé oblečenie a teplú vodu počas sprchovania sa.

Taktiež by chcela figúrku My little pony. „V minulom roku bolo dievčatko obdarované pánom, ktorý pracuje v miestnom auto bazáre. Žiadalo o topánky, ktoré jej tento pán nakoniec aj daroval. Podaroval jej však aj krásne strieborné náušnice. Dievčatko za nami prišlo a povedalo, že by chcelo pánovi podarovať jednu z topánok, pretože krajšiu vec nikdy nedostalo,“ vysvetľuje Ryan.

Je krásne vidieť, že deti, ktoré majú naozaj málo, chcú takýmto spôsobom ukázať svoju vďačnosť. 16-ročný chlapec, ktorého rodinu opustil otec, chcel veľmi pomôcť svojej matke a preto žiadal o oblečenie. Do kolonky prianie napísal obyčajné tenisky. Niektoré príbehy sú veľmi silné, iné úsmevné. Nás najviac pobavilo prianie od 7-ročného chlapca, ktorý prosí o nový vankúš, no zároveň si praje niečo pre dievča, ktoré sa mu veľmi páči a je krásne. Má teda dilemu.

Foto: boredpanda

Každému dieťaťu je po vyplnení dotazníku pridaná známka podľa, ktorej sa rozdávajú darčeky. Wish listy sú po napísaní zaslané do rôznych firiem, odkiaľ si nasledovne ľudia môžu vybrať komu pomôžu. Sponzor následne darčeky donesie späť k deťom do intervenčného centra. „Následne sa darčeky rozdajú príslušným deťom,“ vysvetľuje Ryan.

Krásna myšlienka však? Nie len cez sviatky by sme mali myslieť aj na tých, ktorí nemajú tradičné Vianoce ako šťastná kompletná rodina. Niekedy stačí jednoduchá pomoc a skvelý pocit z vykonania dobrého skutku. Aj to môže byť váš najkrajší vianočný darček.

Pozri aj: AKTUÁLNE: Západné a stredné Slovensko pozor! Mínusové teploty, poľadovica a v tejto oblasti aj silné sneženie

Gabriela, boredpanda.com