Deti poľských mamičiek nemajú výlevy zlosti a tie španielske na deti nekričia. V čom sú slovenské mamičky iné?

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Každý rodič má vlastné výchovné metódy, ktoré na svojom dieťati uplatňuje. Rodičia majú vlastné dôvody na to, prečo to robia, no často si vôbec neuvedomujeme to, že prístup závisí aj od krajiny, v ktorej žijeme. Businessinsider definoval niekoľko rozdielov vo výchove po celom svete. Možno budete z niektorých metód prekvapený a možno vás inšpirujú k tomu, aby ste aj vy zaradili do svojej domácnosti niečo nové.

Počas vychovávania dieťaťa je naozaj veľmi ťažké povedať, čo je správne, pretože každé dieťa je iné a potrebuje osobitý prístup. Aj európske krajiny sa však vo svojich metódach líšia.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Ashley Jochim (@ashleyjochim),

Poľské mamičky zvládajú všetko bez kriku

V Poľsku je dieťa považované za rovnocenné s dospelým človekom. Pristupuje sa k nim úctivo a taký postoj sa očakáva aj od neho. Výsledkom je, že sú deti pokojné a poľské mamičky zvládajú všetko bez kriku. Dôležitý vplyv má však aj cirkev, rodičia berú svoje deti pravidelne do kostola. Zaujímavé sú však hygienické návyky, na ktoré sa príliš nedbá. Dieťa môže sedieť na zemi, spať na koberci pri dverách a jesť jedlo, ktoré spadlo na zem. Na druhej strane ich učia samostatnosti, už v útlom veku ich posielajú na nákup a musia sa starať o zvieratá.

Vo Veľkej Británii deti chvália aj za maličkosti

Briti sa snažia v deťoch posilniť sebavedomie. Z toho dôvodu ich chvália aj za tie najmenšie veci, ktoré sa im podaria a vyhýbajú sa pokarhaniu. Rovnaký prístup ako rodičia, majú aj učitelia. V škole si deti vyberajú predmety, ktorým sa chcú venovať. Učia ich ku zodpovednosti a podporujú vlastnú skúsenosť. Nechajú ho pokojne ležať v kaluži aj za cenu prechladnutia a špinavého oblečenia. Aby sa dieťaťu zvýšila imunita, v chladnom počasí ho obliekajú veľmi naľahko. Už trojročné dieťa vie, že nie je vhodné kričať na verejnosti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Berlitz Italia (@berlitzitalia),

V USA chcú mať rodičia čas pre seba

V USA sa rodičia zameriavajú na zodpovednosť, ktorú chcú v deťoch prebudiť. Bežné je, že im platia za domáce práce, ak ich vykonajú dobre a majú samostatnú izbu, do ktorej môže ísť rodič len vtedy, keď to dieťa dovolí. V prvom rade však ide o spokojnosť so sebou, takže ich neporovnávajú. Veľmi skoro ich posielajú spať, aby mali rodičia čas pre seba. Okrem toho je pre amerických rodičov dôležité, aby deti vedeli zaobchádzať s peniazmi, preto im zakladajú sporiace účty.

Nemci sa nevzdávajú svojho životného štýlu

V Nemecku rodičia nedávajú dieťa na prvé miesto, pretože je členom rodiny. Dospelí sa nesnažia prispôsobovať potrebám dieťaťa, práve naopak, dieťa sa už od útleho veku musí naučiť, že sa má prispôsobovať. Rodičia sa jednoducho svojho životného štýlu nevzdávajú, a preto musí byť dieťa samostatné.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Baby_mi.amu (@baby_mi.amu),

Temperamentní Španieli na deti nekričia

Španieli pokladajú rodinu za veľmi dôležitú. S ňou je spojená komunikácia, takže počas rodinných stretnutí kladú na dôraz to, aby sa do rozhovorov zapájalo aj najmladšie dieťa. Podľa zákonov dieťa do 12 rokov nemôže byť samo. Nemôže byť samo doma a ani nikam chodiť. Ak si to všimne okoloidúci, hneď zavolá políciu. Napriek svojej temperamentnej povahe Španieli na svoje deti nekričia a ani ich netrestajú.

Všetky výchovné metódy majú svoje výhody a nevýhody. Na Slovensku sa zvyčajne uplatňuje princíp nadradeného rodiča, ktorý je hlavou rodiny a dieťaťa, ktorý ho musí rešpektovať. Mnohí rodičia učia deti k samostatnosti a zodpovednosti tým, že si musí po sebe upratať. Moderné je aj vreckové, kedy sa deti učia viac hospodáriť s peniazmi. V každom prípade musíme povedať, že každé dieťa je iné a tomu je potrebné prispôsobiť aj výchovné metódy.

1
Komentovať