Zimná obuv, ktorú si volíme veľmi opatrne, a ktorú si starostlivo vyberáme, je navrhnutá špeciálne tak, aby odolala mnohým nástrahám, ktoré so sebou chladné obdobie prináša – či už ide o silný mráz, soľné posypy na cestách a chodníkoch, sneh alebo obyčajnú dažďovú vodu. Aby vaša obľúbená obuv, do ktorej ste sa rozhodli zainvestovať, nestratila svoj vzhľad, musíte sa o ňu vedieť starať. Prinášame vám pár tipov, vďaka ktorým si nebudete musieť kupovať každú zimu nový pár topánok a na ktoré nedá dopustiť ani Tim Cooper – expert britskej značky Oliver Sweeney.
#1 Správne čistenie
Ako ste si určite všimli, soľ odfarbuje kožu a tým ju i poškodzuje. Škvrny od soli najlepšie odstránite tak, že zmiešate studenú vodu s octom, do roztoku namočíte handričku a natriete poškodené miesta.
Škvrny na semišových topánkach musíte čistiť opatrne, a to špeciálnym štetcom. Pri malých škvrnách môžete použiť obyčajnú gumu alebo pilník na nechty.
Na čistenie umelej kože môžete použiť vatový tampón, ktorý namočíte do teplej mydlovej vody a potriete ním poškodené miesta.
#2 Správne sušenie
Takto nie: Svoje topánky určite nesušte pomocou vykurovacích zariadení. Nedávajte ich na radiátor, ani ich nefénujte. Materiál tak schne príliš rýchlo a hrozí riziko vzniku rôznych trhlín.
Takto áno: Ak chcete vysušiť svoje čižmy alebo iné topánky správne a zároveň efektívne, skúste ich vyložiť papiermi, ktoré absorbujú vlhkosť a zvrchu ich utrite jemnou handričkou. Papier meňte približne každé dve hodiny.
Čím lepšie sa o svoje topánky staráme, tým lepšie (a dlhšie) nám budú slúžiť. Ak necháte špinavé topánky uschnúť, začnú strácať svoju pôvodnú farbu, tvar i pružnosť.
#3 Ochrana pred vplyvmi počasia
Aby sme svoju obuv ochránili pred nepriaznivými vplyvmi počasia, mali by sme na ňu pravidelne aplikovať ochranný krém, vosk alebo impregnančný sprej. Tieto prípravky totiž pomáhajú odpudzovať vodu, s ktorou obuv prichádza do styku.
#4 Leštenie
Kožená obuv si vyžaduje špeciálnu starostlivosť, a teda i pravidelné leštenie. Expert a hlavný návrhár značky Oliver Sweeney, Tim Cooper, odporúča starať sa o hydratáciu koženej obuvi rovnako ako o hydratáciu našej vlastnej pleti.
Čím viac sa staráme o kožu našich topánok, tým viac je chránená pred rôznymi záhybmi, vysúšaním a praskaním. Vďaka krému je koža jemnejšia a flexibilnejšia a vďaka vosku je odolnejšia voči vlhkosti.
#5 Drobné opravy
• Škrabance na opätkoch a podrážkach môžete opraviť pomocou obyčajnej vazelíny.
• Škrabance môžete zamaskovať aj pomocou olivového oleja. Namočte do neho vatovú tyčinku a natrite poškodenú oblasť.
• Ak sú vaše topánky na niektorých miestach oškreté, môžete to zamaskovať použitím sódy. Namočte do nej handričku a prejdite po povrchu topánok.
Ak sú chyby na vašich topánkach závažnejšie a netrúfate si pustiť sa do ich opravy sama, neváhajte vyhľadať pomoc experta, ktorý vám s ich odstránením určite raz-dva pomôže. Máte nejaké vlastné triky, na ktoré pri starostlivosti o vaše obľúbené kúsky nedáte dopustiť? Podeľte sa s nami.
zdroj: babskeveci.sk (Katuš), adme.ru
Nahlásiť chybu v článku