Fíni sú nahnevaní na svoju premiérku. Na rodinné raňajky minula tisíce eur, jej reakcia vás dostane

TASR

Foto: Instagram (sannamarin)

Fínska premiérka Sanna Marin sa zaviazala, že uhradí výdavky za stravu v hodnote tisícok eur, ktoré jej boli vyplatené vo forme bonusov.

Za preplácanie rodinných raňajok z peňazí daňových poplatníkov totiž čelila kritike. Informovala o tom v utorok agentúra AFP. Počas uplynulého víkendu 35-ročná Marinová prisľúbila, že spätne zaplatí vyše 14.000 eur, ktoré dostala ako príspevky za raňajky a studené jedlá podávané od nástupu do úradu pred viac ako 1,5 rokom v jej rezidencii Kesäranta v Helsinkách.„Pretože sa objavili otvorené otázky ohľadom príspevkov na jedlo, danú sumu zaplatím sama,“ napísala Marin v sobotu na Twitteri.

Neplánuje si nárokovať na preplatenie

„Ako premiérka som o tento benefit nežiadala a nebola som ani zapojená do rozhodovania o ňom,“ uviedla na sociálnej sieti. V utorňajšom rozhovore pre stanicu MTV3 dodala, že v budúcnosti si „preplatenie takýchto výdavkov nárokovať neplánuje, a to napriek tomu, že to má byť v súlade s pravidlami“. Príslušných predstaviteľov vyzvala, aby rýchlo rozhodli, či sú tieto príspevky na stravu zákonné a či by mali byť spätné platby zdanené.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Sanna Marin (@sannamarin)

Minulý týždeň bulvárny denník Iltalehti informoval, že premiérka mesačne žiadala o preplatenie zhruba 300 eur za rodinné raňajky. Po tom, čo polícia i daňové úrady prisľúbili, že sa na tieto platby pozrú, Marinovej kancelária oznámila, že účet za raňajky a iné studené jedlá predstavuje sumu 845 eur týždenne. Opozícia dúfa, že tento incident ovplyvní rozhodovanie voličov v lokálnych voľbách, ktoré sa uskutočnia vo Fínsku o dva týždne, v neprospech Marinovej Fínskej sociálnodemokratickej strany (SDP).

Obľúbená premiérka

Viaceré osobnosti zo súčasnej stredoľavicovej vládnej koalície, ako aj Marinovej predchodca Antti Rinne však vyjadrili premiérke podporu. Od decembra 2019, keď Marin nastúpila na post šéfky vlády, si udržiava relatívne vysokú podporu verejnosti a jej vláde sa pripisujú úspechy v boji s pandémiou nového koronavírusu v krajine, ktorá je, čo sa týka počtu nakazených, jednou z najmenej zasiahnutých. Jej strana je však v aktuálnych prieskumoch verejnej mienky až za opozíciou a krajne pravicová strana Praví Fíni by mohla v komunálnych voľbách 13. júna podľa odhadov získať rekordný počet hlasov.

Najnovšie články