Slovenským seniorom chýbajú peniaze, s výškou dôchodku nie sú spokojní. Hovoria, že sa majú horšie, ako keď pracovali

Dana Kleinová

Foto: Image by shurkin_son on Freepik / Pexels

Dôchodcovia nie sú spokojní s výškou ich penzie. Viac ako polovici pritom chýbajú peniaze a nepomohol im v tom ani rodičovský bonus. 

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Pravda, prieskum investičnej platformy Fondee poukázal na fakt, že takmer tri štvrtiny seniorov nie sú spokojných s výškou ich dôchodku a viac ako 60 percentám navyše chýbajú peniaze. V odpovediach na prieskum dokonca odkázali mladšej generácii, aby sa nespoliehala na štátny dôchodok a začali sa na dôchodkový vek pripravovať včas.

Foto: Image by gpointstudio on Freepik

Znížila sa im životná úroveň

Až 63 percentám dôchodcov sa po odchode do dôchodku znížila životná úroveň. Takmer traja zo štyroch seniorov sú tak nespokojní s výškou ich dôchodku a medzi ženami táto nespokojnosť vzrastá až na 76 percent. Prečo je to tak, vysvetlila spoluzakladateľka investičnej platformy Fondee, Eva Hlavsová: „Stojí za tým fakt, že ženy mávajú v priemere nižšie dôchodky ako muži.“

„Situáciu nezmenili ani opatrenia na Slovensku v podobe rodičovského dôchodku alebo v Česku tzv. výchovné, ktorých cieľom bolo prilepšiť si na dôchodku. Neprispievajú k tomu ani zmeny v dôchodkovom systéme,“ dodávala Hlavsová.

Približne 64 percent týchto dôchodcov navyše uviedlo, že nemajú iný príjem ako starobný dôchodok, a tak musia vyžiť len z tejto sumy. Len 6 percent respondentov čerpá tretí pilier, 14 percent si na dôchodku pomáha peniazmi zo sporiaceho účtu a 10 percent úsporami zo stavebného sporenia. Približne 6 percent opýtaných má príjem z akcií či dlhopisov a 5 percent dostáva peniaze z nájmu vlastnej nehnuteľnosti.

Príprava je dôležitá

Najnovšie články