Vedci prišli so zaujímavou štúdiou. 10 psychologických trikov, vďaka ktorým vás budú mať ľudia oveľa radšej

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Asi väčšina ľudí túži po tom, aby ho mali ostatní radi. Nájde sa len veľmi málo takých, ktorým nezáleží na tom, ako sa k nim správajú druhí ľudia a ktorým na názore ostatných vôbec nezáleží.

Článok pokračuje pod videom ↓

Niektorí majú v sebe niečo, kvôli čomu ich ľudia jednoducho až tak neobľubujú a vlastne je to úplne normálne. Portál IFL Science spísal 17 psychologických trikov, vďaka ktorým vás budú mať ľudia radšej. Hoci niektoré priateľstvá sa vyvíjajú prirodzene, keď sa však chcete pokúsiť skamarátiť s niekým novým alebo zlepšiť priateľstvo s niekým z vášho okolia, pomôžu vám aj vedecky podložené stratégie.

Foto: unsplash

Zrkadlite ich

Jemné napodobňovanie správania druhej osoby je základom toho, aby vás mala rada. Keď sa s niekým rozprávate, skúste kopírovať reč jeho tela, gestá a mimiku. V roku 1999 vedci z Newyorskej univerzity dokumentovali „ chameleónsky efekt “, ktorý nastáva, keď ľudia nevedomky napodobňujú správanie toho druhého, a to vyvoláva sympatie.

Venujte im viac času

Ľudia majú tendenciu mať radi veci, ktoré sú im známe. To dokazuje napríklad aj to, že sa vysokoškolskí študenti, ktorí bývali blízko pri sebe, priatelili viac ako tí, ktorí sa denne nestretávali, pretože bývali od seba ďalej. Nedávno nechali psychológovia na Pittsburghskej univerzite štyri ženy vystupovať ako študentky na univerzitnej hodine psychológie. Každá žena sa v triede objavila inokedy a rozdielne často. Muži preukázali väčšiu atraktivitu k ženám, ktoré videli častejšie. Celkovo tieto zistenia naznačujú, že častejšie trávenie času s ľuďmi vykazuje lepšie priateľstvo.

Foto: unsplash

Chváľte ich

Ľudia si spájajú osobu s tým, ako hovorí o druhých ľuďoch. Podľa Gretchen Rubin, autorky knihy The Happiness Project, opisuje aj to, že všetko, čo hovoríte o druhých ľuďoch ovplyvňuje to, ako vás ľudia vidia. Ak niekoho popíšete ako milého a láskavého, ľudia si vás spoja s týmito vlastnosťami a platí to aj naopak. Ak ľudí ohovárate, začnú si negatívne vlastnosti spájať s vami.

Majte dobrú náladu

Ľudia sú silne ovplyvnení náladami iných ľudí. Ľudia môžu cítiť emócie svojho okolia. Ak chcete, aby boli ľudia okolo vás šťastné, musíte sa snažiť komunikovať pozitívne emócie.

Foto: unsplash

Skamaráťte sa s ich priateľmi

Dvaja ľudia si budú pravdepodobne bližší, keď majú spoločného priateľa.

Buďte srdeční a kompetentní

Ak sa dokážete vykresliť ako srdeční a priateľskí ľudia, ostatní budú mať pocit, že vám môžu dôverovať. Sociálna psychologička Susan Fiske vytvorila teóriu, kedy ľudia súdia druhých na základe toho či z nich vyžaruje srdečnosť a kompetentnosť.

Odhaľte svoje nedostatky

Ľuďom sa budete páčiť viac, keď urobíte chybu a keď sa nebojíte si ju priznať. Odhalenie, že nie ste dokonalí, vás robí zraniteľnejšími voči ľuďom vo vašom okolí. A práve vďaka tomu ste sympatickejší.

Foto: unsplash

Zdôraznite spoločenské hodnoty

Podľa klasickej  štúdie Theodora Newcomba ľudí viac lákajú tí, ktorí sú im podobní. A to z hľadiska záujmov, ale aj názorov a hodnôt. Keď sa chcete s niekým spriateliť, skúste medzi vami nájsť bod podobnosti a zvýraznite ho.

Príležitostné dotyky

Podprahové dotyky sú niečo, vďaka čomu sa ľuďom tiež páčite viac. Ide o dotyky, ktoré si ledva všimnete, napríklad keď ho pri smiechu jemne chytíte za ruku či aj obyčajné poklepanie po chrbte, keď chcete niekoho zaujať.

Úsmev

Asi nemusíme spomínať to, že úsmev je jednoducho tým správnym krokom k tomu, aby si vás niekto zamiloval. Úsmev jednoducho búra všetky bariéry.

Najnovšie články