Nová štúdia odhalila vek, kedy máme najväčšiu dôveru v samého seba. Výsledok vás možno prekvapí

Hyriaková Kristína

Foto: unsplash

Keď sme tínedžeri, veľmi často o sebe pochybujeme. Bojíme sa robiť veci, ktoré chceme, pretože sa obávame toho, že si o nás druhí ľudia budú myslieť, že sme trápni.

Článok pokračuje pod videom ↓

Každý z nás má o sebe občas pochybnosti. Rozmýšľame nad tým, čo môžeme urobiť a čo sme urobili zle. Život však máme len jeden a nemali by sme o sebe stále pochybovať. Portál Brightside zverejnil štúdiu, podľa ktorej môžeme zistiť, kedy máme najviac sebavedomia a sebadôvery. Analyzovali približne 165 000 ľudí a prišli na to, že v skutočnosti to nie je obdobie okolo 20 rokov, kedy máme najviac sebavedomia.

Foto: pixabay

Sebavedomie naberáme a strácame

Výskum ukázal, že sebaúcta sa zvyšuje v období od 4 do 11 rokov. Jedným z možných dôvodov je to, že sa deti začínajú cítiť samostatnejšie, pretože sa učia robiť veľa vecí sami. Práve to im pomáha zvýšiť sebavedomie. Niektoré staršie štúdie zistili, že v dospievaní zase sebaúcta klesá. Môže to mať niečo spoločné s prechodným obdobím, kedy je prechod na strednú školu a prežívanie emočných aj fyzických zmien celkom ťažké. Aj to ovplyvňuje sebavedomie.

Foto: maxpixel

Vývin sa príliš nemení

Súčasný výskum však naznačuje, že vo veku 11 až 15 rokov sa úroveň sebaúcty nemení. Navyše vo veku 15 rokov sa začína drasticky zvyšovať sebaúcta. Sebavedomie rastie aj v dospelosti. V tomto období si rozvíjame zrelé osobnostné vlastnosti. Je to tak preto, lebo preberáme sociálne roly, ktoré si vyžadujú, aby sme boli zodpovednejší, svedomitejší a emočne stabilnejší.

Foto: pexels

Zrelosť prichádza s prácou a deťmi

Takže, keď sme vo vzťahu, máme prácu alebo sa staneme rodičmi, núti nás to vylepšovať zrelé vlastnosti. A to následne zlepšuje aj vašu sebaúctu. Vo veku 60 až 70 rokov ľudia dosahujú najvyššiu úroveň sebaúcty. Potom to však začne mierne klesať a po 90 roku života to silne klesá. Môže to mať niečo spoločné s tým, že v tomto veku strácate partnerov, priateľov a prichádzate aj o spoločenské roly. To, bohužiaľ, môže spôsobiť depresiu, ale aj iné poruchy. Neboli zaznamenané žiadne rozdiely vo vzoroch sebaúcty medzi pohlaviami, etnickými skupinami či dokonca generáciami.

Ilustračná foto: pixabay

Avšak, sebaúcta sa môže meniť v krátkodobej alebo dlhodobej závislosti od toho, čo sa deje v našich životoch. Úspech v práci, osobný život a ďalšie stresujúce udalosti môžu mať vplyv na našu sebaúctu. Napriek tomuto môžeme vidieť stále rovnaký vzorec, aký opísali vedci.

Najnovšie články