Takto ste prezidentku Zuzanu Čaputovú ešte nevideli. Na elegantné šaty zabudnite

TASR

FOTO TASR - Martin Baumann

V lokalite Ondrovičov obrázok nad Limbachom pribudne 1200 dubov a smrekov. V sobotu ich tam začala vysádzať prezidentka SR Zuzana Čaputová spolu so zamestnancami Kancelárie prezidenta SR a ich rodinami.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ide o lesný pozemok v správe Lesov SR na území, ktoré v roku 2010 zasiahla veterná smršť. Jedným z cieľov je reagovať na klimatickú krízu, v ktorej sa svet nachádza. „Sme tu preto, lebo podmienky na našej Zemi sa neustále menia. A súčasťou toho je a musí byť aktívny prístup štátu, aby sme jednak redukovali emisie, ale zároveň to, čo sa nám zredukovať nepodarí, aby sme kompenzovali výsadbou zelene a stromov,“ uviedla Čaputová.

FOTO TASR – Pavol Zachar

Prezidentka vyslala signál

Úsek, ktorý vznikol vyvrátením stromov po dávnejšej kalamite, je podľa nej potrebné opätovne zalesniť. Vhodné sadenice, ale aj samotnú lokalitu vybrali Lesy SR, ktoré majú toto územie v správe. „Lokalita bola vybraná preto, lebo tu v roku 2010 bola vetrová kalamita. Stále tieto plochy nie sú zabezpečené mladým lesným porastom. Treba ich stále dosádzať,“ vysvetlil generálny riaditeľ Lesov SR Tomáš Čuka.

FOTO TASR – Pavol Zachar
FOTO TASR – Pavol Zachar

Sobotnou výsadbou vyslala podľa neho hlava štátu jasný signál, že si váži prácu lesníkov. „Jej hlboké cítenie k ekológii je naozaj známe,“ podotkol Čuka s dôvetkom, že les treba vysádzať a o les sa treba aj starať. Kancelária prezidenta SR prijala ešte vlani záväzok byť prvou uhlíkovo neutrálnou verejnou inštitúciou na Slovensku do roku 2030. Okrem konkrétnych krokov na redukciu emisií je aj verejný záväzok vysadiť 1200 stromov ročne ako kompenzáciu toho, čo sa zredukovať nepodarí. Pôvodne bola v pláne výsadba na jeseň minulého roka, pre pandemické opatrenia však nebola možná.

Najnovšie články