Ignorujú pravidlá a nenosia rúška. V Bratislave padajú pokuty, pretože s niektorými sa inak nedá

Lucia Mužlová , TASR

Foto TASR - Miroslav Košírer

Rúška sú na verejnosti stále povinné a to aj napriek tomu, že sa ich nosenie upresnilo. Od dnes má nosenie rúšok svoje výnimky, no niektorí si ich si zrejme zmýlili s celkovým nenosením.

Od utorka 21. apríla bude v súvislosti s pandémiou platiť zákaz vychádzania a zdržiavania sa na verejnosti pre osoby, ktoré nemajú rúško alebo inú pokrývku nosa a úst. Nosenie ochranných rúšok bude mať od utorka svoje výnimky.

Podľa nariadenia hlavného hygienika SR Jána Mikasa sa zakazuje vychádzať a pohybovať sa na verejnosti bez prekrytia horných dýchacích ciest. Nos a ústa teda musia byť prekryté napríklad rúškom, šatkou alebo inými prostriedkami, ktoré bránia šíreniu kvapôčok.

Foto: pixabay

VÝNIMKY PRE NOSENIE RÚŠOK:

  • deti vo veku do dvoch rokov,
  • osoby so získanými poruchami autistického spektra,
  • osoby v uzavretom vozidle, ak sú všetky osoby vo vozidle zo spoločnej domácnosti,
  • vodiči verejnej dopravy, ktorí sú sami v uzavretej kabíne oddelene od ostatného priestoru určeného na prepravu osôb,
  • osoby žijúce v spoločnej domácnosti pri pohybe v prírode, ak je ich vzdialenosť od iných minimálne 20 metrov,
  • osoby nežijúce v spoločnej domácnosti pri pobyte v prírode, ak je ich vzájomná vzdialenosť minimálne 20 metrov.

V Bratislave nariadenia porušujú

Na bránach v bratislavskom Novom Meste pribudnú nálepky, ktoré obyvateľov upozorňujú na dodržiavanie nariadenia o povinnom nosení ochranného rúška v čase pandémie COVID-19. Mestská časť tak reaguje na fakt, že v poslednom období pribúda ľudí, ktorí si na verejných priestranstvách dávajú rúška dole. Informuje o tom starosta Nového Mesta Rudolf Kusý na sociálnej sieti.

TASR – Miroslav Košírer

„Uplynulé dni v uliciach ukazujú, že niektorí z nás pomaly strácajú ostražitosť a zodpovednosť. Pribúda ľudí, ktorí si dávajú dolu rúško, napríklad s argumentom, že im je pod rúškom teplo,“ konštatuje Kusý, ktorý apeluje na zodpovednosť a vyzýva na ochranu seba samých i ľudí z okolia. Zdôrazňuje pritom, že najvyššou hodnotou je zdravie a ochrana života.

Foto TASR – Miroslav Košírer

Obdobnú situáciu vníma aj starosta Ružinova Martin Chren. „Za posledné dni mám desiatky správ o tom, kde sa práve nachádzajú ľudia bez rúšok či popíjajúci v skupinách,“ píše Chren na sociálnej sieti. Poznamenáva, že mestská časť nemá právomoc v tomto smere kontrolovať a pokutovať, ubezpečuje však, že v rámci možností spolupracuje s mestskou a štátnou políciou.

Mestská polícia má podľa neho od miestnej samosprávy prehľad miest s najvyššiu koncentráciou ľudí pre častejšie hliadkovanie. Kontroly sa týkajú napríklad Štrkoveckého jazera, kde síce býva podľa starostu veľa ľudí, sú však zväčša disciplinovaní. Policajné hliadky sa zameriavajú napríklad aj na Trhovisko Miletičova, kde sa často objavuje množstvo ľudí bez rúška. „Padli aj pokuty, pretože s niektorými sa inak naozaj nedá, a v kontrole tohto priestoru budeme tiež pravidelne pokračovať,“ podotýka Chren.

Najnovšie články