Chelsi Silvey bola na nákupoch, keď jej päťročná dcéra dostala záchvat zúrivosti. V obchode si totiž vyhliadla novú hračku. Vianoce boli len pred pár týždňami, a tak sa Chelsi rozhodla, že žiadnu novú hračku jednoducho kupovať nebude. „Keď som ju posadila do auta, kopla ma a hodila po mne autosedačku,“ spomína Chelsi. „Zostala som v nemom úžase, nevedela som, čo mám robiť. Nakoniec odomňa dostala výprask.“
Chelsi Silvey patrí medzi väčšinu amerických rodičov, ktorí veria vo výchovu s výpraskom. Asi 75% Američanov tvrdí, že, niekedy je jednoducho potrebné vychovávať dieťa aj s poriadnym výpraskom a potvrdzuje to aj 60 000 ľudí z prieskumu Chicagskej univerzity z roku 2016.
Nedávne prieskumy z Huffington Post zistili, že 69% opýtaných nesúhlasí s rozhodnutím juhoafrického súdu, ktorý určil výprask detí za nezákonný.
Keď rodičia ako Chelsi vysvetľujú, prečo ich dieťa dostalo výprask, takmer vždy sa to snažia zakryť. „Výprask je tá najposlednejšia vec, ktorú by som urobila, a keď, tak s rukou a nikdy nie s predmetom,“ hovorí Chelsi. Iný rodič, Samie Gouveia, vysvetľuje: „Mala by to byť posledná možnosť. Urobiť to len vtedy, keď dieťa neprestáva ani po čase a nepomáha ani napomínanie. A samozrejme nie tak silno, aby sme mu spôsobili nejaké modriny alebo zranenie.“
Zatiaľ čo prieskumy sú jasné, experti naliehajú na rodičov, aby svoj názor prehodnotili.
„Výprask je jemnejšie povedané bitka“, hovorí vývojová psychologička Elizabeth Gershoff, PhD., docentka pre ľudský rozvoj a rodinné vedy na Texasskej univerzite v Austine. „Presviedčame samých seba, že výchovný výprask detí je v poriadku.“
Inými slovami, zatiaľ čo mnohí rodičia udržiavajú telesné tresty vo svojich výchovných metódach, musíme sa pozerať aj na druhú stranu mince. Výskum vysvetľuje, prečo: výprask má mať závažné dlhodobé následky. A je nutné o tom hovoriť.
„Výchovný výprask skutočne zanecháva na deťoch dlhodobé následky. Prakticky si tým rodičia škodia ešte viac,“ hovorí Gershoff.
Dlhodobé účinky
V minulom roku spolu s Andrewom Grogan-Kaylorom, docentom na Univerzite v Michigane, uverejnili analýzu v Žurnáli Rodinná psychológia na následky výprasku. Pracovali s informáciami o viac ako 160 000 deťoch po dobu 50 rokov. Výsledky boli zúfalé. Výchovný výprask bol spojený s agresivitou, antisociálnym správaním, problémami duševného zdravia, nízkym sebavedomím, negatívnym vzťahom rodič-dieťa. Až u 99% prípadov sa ukázalo spojenie s výpraskom a škodlivými následkami u dieťaťa.
Ďalšia štúdia ukazuje, že dospelí, ktorí boli v detstve bití, majú väčšiu pravdepodobnosť pocitu depresie, pokúsili sa o samovraždu, stávajú sa z nich alkoholici alebo užívajú nelegálne drogy.
Gershoff poukazuje na rôzne teórie, prečo sa zdá, že telesné tresty majú takéto nepriaznivé účinky. Jedna z nich je agresia u rodičov, keď sa uchýlia k výprasku a deti nasledujú ich príklad.
Telesné tresty spôsobujú u dieťaťa stres. Tento stres, ktorý nazývajú vedci ”toxický stres”, môže spôsobiť duševné, ba dokonca aj fyzické poškodenie tým, že ovplyvňuje štruktúru mozgu.
”Výprask nie je taký zlý ako fyzické zneužívanie”, vysvetľuje Gershoff. „Je to kontinuum, ale celý výskum naznačuje, že aktivuje rovnaký druh problémov, ako tie, ktoré spôsobuje fyzické zneužívanie.“
„Keď vieme lepšie, musíme urobiť lepšie,“ hovorí psychologička Vanessa Lapointe, PhD.
„Keď sú deti silno pripútané k rodičom, chcú ich potešiť. No nie vždy je to tak (pretože to sú deti), nebudú sa riadiť pravidlami dospelých. Záchvaty zúrivosti sú pre ne tak jednoduché ako pre dospelého povedať „nie, nesúhlasím s tebou“. Deti budú mať záchvaty. Oni nemajú maturitu dospelého. A výprask to nezmení. Pokúšajme sa nájsť lepšie spôsoby.“
Aký je váš názor na výchovný výprask? Ku ktorej časti rodičov sa prikláňate? Budeme radi, ak sa nám s vašimi názormi zdôveríte v komentároch.
zdroj: babskeveci.sk (VeroniT)
Nahlásiť chybu v článku