Asi každé dievča sa v detstve rado hralo s bábikami, obliekalo ich a česalo. Bábiky sa stali veľmi populárnymi hračkami. Od handrových bábik, cez prvú blond a modrookú Barbie, až po dnešné bábiky a barbiny od výmyslu sveta, všetky si nás v mladosti získali. Niektorí umelci poňali výrobu bábik trocha inak a vytvorili prekrásne umelecké diela. Jednou z nich je aj ruská umelkyňa Marina Bychkova.
Bychkova bola podľa jej rodičov odmala kreatívne dieťa, ktoré stále niečo vyrábalo z papiera, trávy, listov, alebo čohokoľvek, čo jej prišlo pod ruku. Svoju prvú bábiku vyrobila z papiera, keď mala päť rokov.
Ako sedemročná uvidela v televízii reklamu na bábiku Barbie a tá sa pre ňu stala víziou krásy. Umelkyňa na tento zážitok spomína ako na veľmi silný. Veď práve tu sa začala jej kariéra.
Ako dvanásťročná začala predávať svoje ručne vyrábané, trojrozmerné papierové bábiky spolužiačkam a pokračovala v tom, aj keď sa o dva roky neskôr presťahovala s rodinou do Kanady. Stále vylepšovala svoju techniku a ako sama hovorí, západná kultúra jej dala mnoho nových inšpirácií.
Dnes má umelkyňa 26 rokov a jej porcelánové bábiky sú dychberúce umelecké diela. Každá je jedinečná a každý detail si umelkyňa vyrobila sama, od prepracovaného oblečenia až po prekrásne kovové a strieborné detaily šperkov.
„Dôvod, prečo milujem vyrábanie bábik, je ten, že je to multidisciplinárna forma umenia,“ hovorí umelkyňa a dopĺňa: „neuspokojím sa len s jedným druhom umenia, ako je maľovanie alebo sochárstvo. Bábiky mi ponúkajú rôznorodý a hmatovo uspokojujúci zážitok. Aby som vyrobila bábiku, musím to zvládnuť všetko: sochárstvo, priemyselný dizajn, maľovanie, vyrývanie, výroba foriem, kreslenie, práca s kovom, oblečenie a dizajn šperkov. Chcem to všetko alebo nič!“
Elegantné „prekliate bábiky“ majú vyjadrovať viac než len obyčajnú povrchnú krásu. Symbolizujú ženskosť a rôznorodé emócie, ktoré dokonale odzrkadľujú ich tváre. Niektoré sú inšpirované postavami z rozprávok ako Popoluška alebo Princezná a žaba. No napríklad taká Snehulienka nesie názov Nekrofília, čím chce umelkyňa poukázať na akýsi hlbší zmysel klasického príbehu.
Bábiky Mariny Bychkovej nie sú len hračky, ale prekrásne a detailné umelecké diela. Posúďte sami.
zdroj: Babské veci (Alex Michelčíková)
Nahlásiť chybu v článku