15 klávesových skratiek, ktoré možno nepoznáte, no mohli by vám výrazne uľahčiť život

Banana

Ste v práci s počítačmi antitalent alebo sa v nich celkom dobre vyznáte? Využívate počítač aj v práci alebo len doma, na surfovanie po internete? Nech už patríte k akejkoľvek skupine, vďaka nasledujúcemu článku si môžete jednoducho uľahčiť svoju prácu. Tu sú klávesové skratky, ktoré prídu vždy vhod. 

Aj keď existuje neuveriteľné množstvo klávesových skratiek, načo si nimi zaťažovať hlavu? Vypísali sme vám tie najužitočnejšie, ktoré budete potrebovať. Pokojne si ich zaznačte na papier k počítaču a časom sa ich naučíte. Sú ozaj skvelým pomocníkom.

F2

pixabay.com

Väčšina ľudí klávesy s označením F vôbec nevyužíva, čo je veľká škoda. Stlačením F2 jednoducho premenujete akékoľvek priečinky.

Alt + F4

pixabay.com

Ak chcete rýchlo zatvoriť okno prehliadača alebo nejaký program, pomocou tejto skratky to urobíte ihneď.

Alt + Backspace

pixabay.com

Pracujete na nejakom texte a omylom sa vám stane, že sa vymaže? Nemusíte vešať hlavu a báť sa, že to budete musieť písať znovu. Stačí použiť túto šikovnú klávesovú skratku.

Ctrl + Shift + N

pixabay.com

Veľmi obľúbená a zároveň užitočná skratka. Uľahčí vám klikanie v prípade, že chcete vytvoriť nový priečinok. Ak túto skratku použijete vo vyhľadávači Google Chrome, otvoríte ňou novú kartu v režime inkognito.

Ctrl + T

pixabay.com

Chcete otvoriť novú kartu v prehliadači? Nemusíte siahať po myške. Stačí využiť túto skratku.

Ctrl + Shift + T

pixabay.com

Surfujete po internete, čítate nejaký článok alebo omylom zavriete okno s obsahom, ktorý by vás ešte v budúcnosti zaujímal? Ak nechtiac zavriete okno v prehliadači, pomocou stlačenia ctrl, shift a písmena T sa okno obnoví.

Alt + Tab

pixabay.com

Či už pracujete v nejakom programe, prezeráte si fotky v priečinku alebo máte otvorených viacero okien v prehliadači, pomocou tejto skratky medzi nimi môžete jednoducho prepínať. Stačí podržať alt a klikaním na druhú klávesu prepínate medzi otvorenými oknami, spomedzi ktorých si môžete vybrať. Skvelá pomôcka, pokiaľ toho máte na počítači rozpracovaného pomerne dosť.

Ctrl + Esc

pixabay.com

Skratka, ktorá slúži na otvorenie ponuky štart.

Windows + L

pixabay.com

Pomocou samotnej klávesy windows sa dostanete do funkcie štart. Ak však toto tlačidlo skombinujete s písmenom L, veľmi jednoducho a bleskovo zamknete konto, na ktorom pracujete. Takže ak máte niečo rozpracované napríklad v práci a chcete sa vyhnúť pohľadom počas toho, ako pôjdete na obed, obrazovku uzamknete vďaka tejto kombinácii.

Windows + M

pixabay.com

Ak máte otvorený veľký počet okien, nemusíte ich minimalizovať osobitne. Stačí využiť túto klávesovú skratku.

Shift + Delete

pixabay.com

Veľmi šikovná kombinácia, no je len pre opatrných. Vymažete ňou priečinky v koši, no natrvalo. Takže ak si nie ste istí, či dané súbory ešte budete potrebovať, radšej to neskúšajte.

Ctrl + Alt + Delete

pixabay.com

Trojica, ktorú by ste si mali zapamätať navždy. Pomocou týchto kláves totiž otvoríte správcu úloh. Neoceniteľný „trik“, pokiaľ vám prestane pracovať program, niečo sa zasekne a váš počítač jednoducho nereaguje na nič.

Ctrl + A

pixabay.com

Stará známa klasika, pokiaľ chcete označiť celý text, na ktorom pracujete alebo text v akomkoľvek okne prehliadača. Nemusíte ho tak označovať zdĺhavo a kopírovanie je oveľa rýchlejšie.

F5

pixabay.com

Máte otvorenú stránku a čakáte na najnovšie správy, nové informácie a jednoducho ju chcete aktualizovať? Ťuknite na F5.

Ctrl + N

pixabay.com

Vďaka tejto skratke otvoríte novú kartu v prehliadači, zduplikujete otvorenie priečinka alebo v programe v ktorom práve pracujete otvoríte nový dokument.

Sú pre vás takéto informácie nápomocné? Aké skratky využívate najčastejšie? Podeľte sa o názor v komentároch.

Pozri aj: TEST: Ako by ste nakreslili kruh? Spôsob, ktorý by ste si zvolili toho o vás prezrádza viac, než by ste si mysleli

zdroj: Jana, takprosto.cc