Úžasné a prirodzené detské fotky? Profi fotografka radí, ako fotiť malých neposedníkov

PR článok

zdroj: Canon

Obe majú nadčasovú estetiku v krvi. Barbora Yurkovic vytvára udržateľný štýlový imidž osobnostiam. Zuzana Gavulová fotkami rozpráva príbehy plné prirodzenej krásy. Hlavnými hviezdami fotenia však boli zdravo neposedné deti.

Profi fotografka Zuzka Gavulová, ktorú baví slow life, prišla do Dance School v bratislavskom River Parku, aby nafotila stylistku a influencerku Barboru Yurkovic a jej dvoch malých neposedníkov – Malvínku a Edka. Mamy vedia, že dve deti v pohode dokážu bleskovo vyplniť aj priestrannú vzdušnú tanečnú sálu s pestrofarebným pianom. No len tak nehybne pózovať nebudú ani za svet. Ako si poradiť s fotením takejto nespútanej energie, aby to bola zábava pre všetkých?

Najskôr vybehať

Zuzka veľmi prezieravo najprv necháva deti zoznámiť sa s priestorom. Pravdaže si sálu prebehnú a prehopkajú. Ona si zatiaľ nastavuje fotoaparát Canon EOS R5, s objektívom 28-70mm.

Rýchla technika

“Sú to deti, ktoré majú svoje chvíľky, a treba s nimi pracovať rýchlo a efektívne. Preto je pre mňa dôležitá rýchla a spoľahlivá technika.” Cvak, a Zuzka zachytáva, ako sa rodinka prirodzene pokojne túli, hoci to v skutočnosti trvalo len veľmi krátko.

Detekcia tváre

“Moja bezzrkadlovka automaticky ostrí na oči, čo je veľmi dôležité pri práci s deťmi, ktoré sa stále pohybujú.” Pokiaľ majú ostré oči, trochu rozostrená rúčka alebo nôžka len dotvárajú pravdivý obraz o detskej živosti.

Sériové snímanie

“Ďalšia vec, ktorú veľmi oceňujem, je sekvenčné snímanie, kedy som schopná urobiť až dvadsať snímok za sekundu, čo mi zabezpečuje, že mi neujde ten najlepší záber.” A tak sa všetci môžu vykrúcať do vôle a aj popadať na zem ako polámané kolo mlynské, niečo z toho predsa len bude.

zdroj: Canon

Deti to musí baviť

“Fotograf, ktorý fotí deti, musí byť aj dobrý psychológ,” hovorí Zuzka. “Vždy sa snažím vymyslieť pre deti počas fotenia aj možnosti nejakých aktivít, aby ich fotenie bavilo.” Malvínka s Edkom medzitým roznášajú po sále farebné lopty a dokonca jej ich aj pár hodia. Vzniknú prirodzene aktívne portréty.

zdroj: Canon

Trochu neistoty je súčasťou zábavy

“Určite netreba mať od detí pri fotení veľké očakávania a robiť na ne veľké tlaky.

Nikdy to nie je nuda, ale ani nikdy neviem úplne garantovať výsledok. O to lepší pocit mám, keď to nakoniec dobre dopadne.” Zuzka na tomto fotení väčšinou pracovala s bezzrkadlovkou Canon EOS R5. Spravila však aj pár záberov s Canon EOS R8, ktorý tiež skvele obstál pri fotení detskej radosti.

Vytlačená fotka je najmä pre deti hmatateľná spomienka

“Po rodinných foteniach klientom vždy vytlačím aj pár záberov,” hovorí Zuzka, zatiaľ čo z tlačiarne Canon Pixma PRO-200 vychádza rodinný portrét, “… aby som si bola istá, že tá spomienka zostane zachovaná.”

Ako fotiť na výlete?

Po ateliérovom fotení Barbora pozvala Zuzku na výlet na biofarmu v Stupave, aby sa od nej priučila pár trikov, ako fotiť lepšie detské momentky aj vonku. Výzva prijatá, okrem detí boli tentoraz v pohybe aj zvieratká ako živá kulisa, a navyše sem-tam aj nejaká kvapka spadla. Bez gumákov ani krok, hurá objavovať! Veď na farme je vždy čo.

zdroj: Canon

Pozeraj sa z detskej výšky

Kým si deti vykračujú za ovečkami a kŕdľom husí, veľké dievčatá nastavujú foťák Canon EOS R100. “Ak chceš fotkou autenticky preniknúť do ich sveta, tak poď nižšie a foť z roviny ich očí,” radí Zuzka. “Edko, tu je zajačik, pozri!” vraví čupiaca Barbora a zachytáva zvedavý pohľad synátora.

Deti treba niečím zaujať

“Vždy je dobré mať nachystanú nejakú aktivitu, aby sa deti nenudili,” pripomína Zuzka. Ale Malvínka s Edkom už medzitým veselo lezú po strome, aha, dá sa to aj v gumákoch!

Prší, prší… No a čo, veď foťák sa dá vhodne nastaviť

“Teraz fotíš na manuáli. Dvihneme si trochu ISO, aby si si skrátila čas, nech deti a ovečky nie sú rozmazané,” radí Zuzka Barbore.

Piknik je skvelý nápad

Okrem osvieženia deti aj chvíľku sedia pospolu a trochu menej sa hýbu, ale naozaj len trochu. Každopádne ďalšia skvelá príležitosť na fotku, ak mama práve nepodáva niekomu dobrotu.

zdroj: Canon

Sekvenčné snímanie

“Na tomto fotoaparáte máš aj možnosť sekvenčného snímania, takže na jedno stlačenie spúšte máš viacero záberov, pekne zachytíš Malvínku v pohybe aj so psíkom,” ukazuje funkciu Zuzka. Práve včas, aby Barbora stihla zachytiť rozbehnutú dcérku.

… a vytlačiť!

Na piknikovej deke je už čisto, a tak deti pomáhajú Barbore vytiahnuť z krabice prenosnú minitlačiareň CANON Selphy CP1500. Zuzka k nej pripne externé napájanie, Edko vsunie pamäťovú kartu a na displeji si prezerajú, ktorý obrázok si vytlačia. Malvínka je vedúca od tlačítok, nech sú zapojení naozaj všetci. O chvíľu sa tešia z vytlačených perfektných spomienok.

zdroj: Canon

Viac inšpirácií nájdete tu. Navyše s kódom 15CANON teraz môžete využiť zľavu 15 % na vybrané produkty v Prolaike. Platí od 9. 11. do 30. 11. 2023.

Niektoré okamihy si zaslúžia Canon.

Najnovšie články