Máte doma plastové okná? Dôležitá vec, ktorú musíte urobiť ešte predtým, než začne zima

Hyriaková Kristína

Foto: Pikist

Po skončení leta a prvotných ochladeniach sa mnohí ľudia snažia pripraviť na jeseň a aj na nadchádzajúcu zimu. S jeseňou a zimou prichádza aj studený vietor a veľmi chladné počasie.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál AlmaWindows, existuje minimálne jedna dôležitá vec, ktorú by ste mali urobiť ešte predtým, než začne zima. Skontrolovať vaše okná. Pokiaľ máte doma také, ktoré vám poriadne netesnia, spôsobuje to, že dovnútra vpúšťajú príliš veľa studeného vzduchu. To zároveň znamená, že budete viac kúriť a bude vás to stáť oveľa viac peňazí. Preto by ste mali každý rok predtým, než sa radikálne zmenia teploty, mali vaše okná poriadne skontrolovať. Toto je hotový zoznam vecí, ktoré by ste mali skontrolovať ešte pred zimou.

Foto: Pixnio

Neprepúšťa vám studený vzduch?

Prvá vec, ktorú by ste mali skontrolovať je to, či vaše okná prepúšťajú vzduch vonku. Jednoducho choďte ku oknu a skontrolujte či necítite počas chladnejších dní studený vzduch pri okne, ale aj okolo rámov a pozdĺž okien. Ak prepúšťa studený vzduch, prepúšťa tiež teplý, a to môže predstavovať veľký problém. Dočasne môžete vaše okná zatesniť prostredníctvom tesnenia alebo špeciálnou páskou, najúčinnejšia je však úplná výmena okien.

Kontrolujte aj vonkajšiu časť

Tesnenie okolo vonkajšej strany okna by ste taktiež nemali zanedbávať, pretože aj tam môžete cítiť únik vzduchu, akurát že z vášho bytu. Pre rýchlu a dočasnú opravu utesnite vonkajšiu časť okna pomocou tesnenia, aby ste zabránili úniku vzduchu z domu.

smutok
Foto: pixabay

Zatvára sa vaše okno tak, ako má?

Každé okno sa časom opotrebuje a nebude sa zatvárať tak dobre ako kedysi. Dobrým spôsobom, ako posúdiť správnu izoláciu vašich okien je skontrolovať, ako ťažko sa otvára a zatvára. Ak narážate na odpor, je veľká šanca, že sa úplne nezatvorí. Aj keď sú vaše okná v dobrom stave a cez rámy nepreniká žiadny vzduch, pokiaľ sa nedajú poriadne zatvoriť, vpustíte dovnútra viac vzduchu a viac vzduchu opäť znamená len viac kúrenia. Vaše okná by sa mali dať úplne zavrieť a nemali by vám robiť problémy.

Prebytočná vlhkosť

Ak spozorujete, že medzi okennými rámami sú zachytené kvapky vody, je veľmi pravdepodobné, že absorbovali prebytočnú vlhkosť. Je to kvôli poškodeniu spôsobeného poveternostnými podmienkami a môže to časom viesť k plesniam, ale aj k deformovaniu rámu. Akonáhle sa začne rám deformovať, začne prepúšťať vzduch.

Foto: unsplash

Predtým, než prídu tie pravé mrazy, určite nezabudnite poriadne skontrolovať okná a urobiť potrebné opravy. Možno zistíte aj to, že na ďalší rok sa už budete musieť viac zamýšľať nad výmenou okien. Dôležité je taktiež, aby ste nezabudli na to, že okná potrebujú pravidelné premazanie aspoň raz alebo dvakrát do roka. Nezabudnite si taktiež nastaviť režim. Aj okná totižto majú zimný a letný režim a zvyčajne bývajú nastavené na letný. Zmenou režimu správne nastavíte fungovanie plastových okien pri každom ročnom období. Na niektorých oknách sa to dá urobiť pokojne aj ručne.

Najnovšie články