Moje záclony boli vždy zažltnuté, zaprášené a bez lesku. Potom som objavila tento skvelý trik a dnes sú žiarivo biele, bez prachu a dlho voňavé

Lucia Mužlová

takprosto.cc

S týmto problémom sa verím stretáva vo svojej domácnosti mnoho žien. Keď sú záclony nové, sú krásne biele, žiarivé, ľahké, vzdušné, jednoducho krásne. Po prvom vypraní však rýchlo zožltnú zošednú a vôbec nepôsobia pekne. Do teraz som ich prala klasicky pomocou prášku. Potom som narazila na tento skvelý tip. 

Článok pokračuje pod videom ↓
zaclony1
takprosto.cc

Predsa len existuje spôsob, ako udržať záclony krásne biele a bez prachu. V dnešnom článku vám poviem niečo o tom, ako ich udržíte v pôvodnom stave oveľa dlhšie a povieme si, ako správne prať záclony, aby sme potom nemuseli byť až príliš smutné z výsledku.

zaclony2
takprosto.cc

Ako prať tyl

Aby si tkanina zachovala lesk, belosť a peknú formu, v prvom rade je potrebné dať pozor na teplotu vody. Tyl by sa mal máčať v teplote, ktorá má 30 maximálne 35 stupňov. Ak je teplota vody vyššia, tkanivo sa poruší a záclony tak rýchlejšie zožltnú.

zaclony3
takprosto.cc

V ďalšej fáze je dôležitá soľ. Do vedra alebo nádoby pridajte cca 150 gramov soli. Záleží od veľkosti nádoby. Roztok by mal byť nasýtený. Záclony nechajte v roztoku cca hodinu a pol, čo zabezpečí odstránenie škvŕn a skvelé opratie materiálu. Po namočení záclony opláchnite v studenej vode. V žiadnom prípade ich neoplachujte v teplej vode.

Teraz už len záclony operte v prostriedku, ktorý je určený na syntetické tkaniny. Pri manipulácii s tylom ho nestláčajte, len nechajte vypustiť vodu. Nesušte ho v sušičke a ani veľmi nežmýkajte.

zaclony4
takprosto.cc

Ak chcete obnoviť lesk tkaniny, do chladnej vody pridajte na liter 1 polievkovú lyžicu octu alebo citrónovej šťavy. Po opláchnutí uvidíte ten výsledok! Záclony sa vešajú mokré, resp. vlhké, ale to už zručné gazdinky vedia.

Verím, že vám tieto triky pomôžu a budete vedieť, ako postupovať. Ak sa vám triky páčili, zdieľajte ich so svojimi priateľkami. Užitočné rady, pričom vaša domácnosť bude žiariť a krásne voňať.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

 

Najnovšie články