Z paláca začali unikať nové informácie, o ktorých verejnosť netušila. Kráľovná Alžbeta si „objednala“ rozvod princa Charlesa a princeznej Diany

Monizz

Kráľovná Alžbeta to nemala ľahké, keď zomrela princezná Diana a nebude to mať ľahké ani teraz. Niekto z dvora si totiž pustil ústa na prechádzku a povedal aj to, čo malo ostať utajené. To, že vzťah Charlesa a Diany bol búrlivý, vedela verejnosť už dávno. No to, že mohol vydržať a pár možno mohol byť šťastný, to by si len tak niekto nepomyslel.

https://www.instagram.com/p/Be9G1xXAl2_/?tagged=princessdiana

Po jedenástich rokoch manželstva sa stalo to, čo si nikto nechcel predstaviť. Rozvod kráľovského páru a odchod princeznej ľudských sŕdc z paláca pobúrili Britov aj celý svet a nezlizol si to nikto iný ako kráľovná. Po rokoch sa jej povesť očistila a britský národ sa na svoju panovníčku opäť díval s rešpektom. Obdobie pokoja však, zdá sa, netrvá večne.

Mohli za to rodičia?

Charlesov otec princ Philip si v lete pred rozvodom s Dianou vymenili súkromné listy, v ktorých obaja vyjadrili sklamanie nad vzniknutou situáciou. Princ Philip Diane vyjadril podporu a sľúbil, že urobí všetko, čo je v jeho silách, aby ich manželstvo zachránil. Diane nevyčítal dokonca ani jej intervencie, poskytnuté rozhovory a iné uniknuté informácie zo súkromia rodiny. V liste jej prejavil dôveru a dokonca pochopenie. V listoch sa nezdráhal ani použiť svoj povestný anglický humor. „Budem sa snažiť robiť vždy tak, aby som pre teba s Charlesom urobil to najlepšie. Som však celkom ochotný pripustiť, že ako manželský poradca nemám veľký talent.“ Pokusy o zmierenie však dopadli neúspešne a v decembri ohlásil Buckinghamský palác „priateľské odlúčenie“ manželského páru.

Po odlúčení sa spustila vlna špekulácií a objavili sa neprajníci (hoci ich bolo naozaj málo), ktorí poukazovali na Dianino vyčíňanie a síce, že príliš veľa rozprávala a jej veľké ústa ju priviedli tam, kde v tom čase bola. Pre BBC odhalila detaily o svojej bulímii, depresiách, Charlesovej nevere s Camillou a odznel aj slávny výrok „V tomto manželstve sme boli traja.“ O Camille však vtedy reč nebola.

Princezná poukazovala na kráľovnino zasahovanie do vzťahu. Po útokoch na jej osobu, ktoré ešte zďaleka nedosiahli najväčšiu silu, sa vzdala a napísala Charlesovi a Diane osve listy, v ktorých im rozkázala, aby sa okamžite rozviedli. „Po zvážení súčasnej situácie napísala kráľovná princeznej Diane list, v ktorom vyjadrila svoj názor, podporovaný vojvodom z Edinburghu, že rozvod s Charlesom je žiadúci.“ Tieto informácie svojho času vyšli z paláca ako oficiálne vyhlásenie, kráľovná sa teda korešpondenciou netajila. Vo vyhlásení dodala, že ona aj vojvoda z Edinburghu budú naďalej princeznú aj princa podporovať a rovnako tak aj ich spoločné deti.

Charles na matkine formálne listy reagoval súhlasom, no Diana sa k odpovedi odhodlala až dva mesiace po prečítaní kráľovninej  žiadosti. O podmienkach rozvodu sa s manželom dohodla až na konci júla. Kráľovná údajne chcela, aby si Diana nechala titul kráľovskej výsosti, ale Charles bol v tomto prípade významne proti, a tak sa vzdala.

Rozvod sa zavŕšil v auguste 1996 a potom ešte len nasledovala dráma. Kráľovná Diane na synovu žiadosť nechala len titul princeznej z Walesu. Strata titulu bola poslednou kvapkou, ktorú kráľovná Diane zasadila, pretože ju od zvyšku rodiny, a aj od vlastných detí oddelila markantným spôsobom. 14-ročný William vtedy matke povedal: „Neboj sa mami, keď raz budem kráľom, dám to opäť do poriadku!“

Diana si mohla nechať byt v Kensingtonskom paláci, ktorý dnes slúži ako oficiálne sídlo Williama, Kate a ich detí. Avšak nechať si ho mohla len z toho dôvodu, že bola matkou následníkov a bolo „vhodné“, aby mali deti poriadny domov, keď budú bývať s matkou. Dostala prístup k lietadlám kráľovskej rodiny a takisto apartmány v paláci sv. Jakuba, kde mohla s povolením kráľovnej organizovať večierky. Takisto si mohla nechať všetky šperky, ktoré zhromaždila počas manželstva s princom a aj diadém, ktorý dostala od kráľovnej ako svadobný dar.

I keď Buckinghamský palác verejne vyhlásil, že matka následníkov trónu bude naďalej považovaná za člena kráľovskej rodiny a občas bude môcť prijať aj pozvánky na štátne a národné verejné príležitosti, jej možnosti boli značne obmedzované. S Charlesom si striedali synov Williama a Harryho rovnakým dielom. Napriek tomu, že spolu nežili, verejnosť videla ich spoločné úsilie na výchove synov. V roku 2007, po opakovanom vyšetrovaní smrti princeznej, vyhlásila hlavná právnička kráľovskej rodiny barónka Butler-Slossová: „Som presvedčená, že princezná z Walesu bola aj po svojej smrti pokladaná za členku kráľovskej rodiny.“ Ako to kráľovná cítila v skutočnosti, sa verejnosť ale nedozvie nikdy.

Pozri aj: Pôrod a narodenie dieťaťa sú ozajstným zázrakom! Tieto fotografie nie sú pre každého, no ukazujú pravú tvár zrodenia života (NSFW)

zdroj: popsugar.com (M)

0
Komentovať