Lístok na vlak si už cez okienko všade nekúpite. Ich ceny pôjdu hore o neuveriteľnú sumu, zmeny sa dotknú každého Slováka

Kristína Hagarová

FOTO TASR - Ján Krošlák

Cestovné lístky budú oveľa drahšie a ich predaj cez okienko na staniciach sa obmedzí. Vlakový prepravca dostal odporúčania, ktorými by mohla Želeničná spoločnosť Slovensko ušetriť približne 130-miliónov eur ročne.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informovala o tom RTVS. Podľa nej by mala cena lístkov narásť o 30 % a predaj lístkov na staniciach sa obmedzí. Okrem toho sa začalo aj s optimalizáciou grafikonu, teda prepravca spoje na niektorých miestach posilnil a na niektorých obmedzil. Podľa Útvaru hodnoty za peniaze na ministerstve financií musí úpravou prejsť aj cenník. Podľa analytika Rastislava Farkaša sa cestovné v slovenských vlakoch nezvyšovalo od roku 2011.

Chcú dorovnať mieru inflácie

Aby sa dorovnala miera inflácie, cena lístkov musí narásť približne o 30 %. Martin Petro z odboru komunikácie Ministerstva dopravy SR povedal, že o zvýšení cestovného lístka sa už viackrát uvažovalo, avšak nedošlo k politickej zhode. Prípadné zvýšenie bude mať tak v kompetencii nasledujúca vláda.

Cena lístka má narásť o 30 %

Ako ďalej informuje portál, Útvar hodnoty za peniaze Železničnej spoločnosti odporúčal znížiť počet predajných okienok na štyridsať. Na niektorých staniciach sú okienka prázdne, a teda pre železničnú spoločnosť stratové. Odporúčajú tak inšpirovať sa Maďarskom či Rakúskom, kde sú osobné pokladne len v tých najväčších mestách.

Železničná spoločnosť chce už teraz ľudí motivovať k tomu, aby si lístky na vlak kupovali cez internet alebo mobilné aplikácie. Lístok predaný cez okienko bude o 50 centov drahší. Tieto zmeny by mali nastať v druhej polovici tohto roka.