Ľudí pohoršila matka, ktorá stále dojčí 7-ročného syna: „Je to ako povedať deťom nie, keď chcú pohladiť alebo objať.“

Banana

S dojčením detí sa spája množstvo kurióznych tém. Ľudia sa pri nich zväčša delia na dva tábory, ktoré majú diametrálne odlišné názory. Najčastejšie sú diskusie vedené ohľadom veku dieťaťa, ktoré by mala matka ešte dojčiť. Je to pol rok? Malo by si dieťa odvyknúť samé alebo má striktne zasiahnuť matka? S dojčením na verejnosti to nie je o nič lepšie. Jedni zastávajú názor, že by sa mala mamička s dieťatkom skryť, iní to zas považujú za normálnu súčasť života a nevidia dôvod, prečo by sa mal človek skrývať, keď iba kŕmi svoje dieťatko. Aj keď sú názory rôzne, nasledujúci prípad je pre mnohých extrémom. Mamička totiž stále dojčí svojich synov vo veku 5 a 7 rokov. Na svoju obhajobu však použila argument, ktorý veľa ľudí presvedčil. 

46-ročná matka pochádzajúca z Adelaide v Austrálii si už na svoju osobu užila dosť negatívnych pripomienok. Lisa Bridger, ktorá vychováva 5 detí nie je tak celkom obyčajnou maminou. Pre mnohých je totiž šokujúce, že ešte stále dojčí svojich dvoch najmladších synov. Nebolo by na tom nič divné, ak by jej ratolesti nemali 5 a 7 rokov.

Gepostet von Lisa Bridger am Sonntag, 18. Februar 2018

Pod vlnou kritiky sa však Lisa nezlomila. Za svojím rozhodnutím si stojí a obhajuje ho tým, že samotné dojčenie pomáha jej synovi, ktorý trpí autizmom. O tom, že je jej dieťatko iné, ako jeho starší súrodenci začala uvažovať približne vtedy, keď jej syn Chase dovŕšil 6 mesiacov. Bolo pre ňu veľmi problematické dostať ho do kočiara a zariadiť, aby ostal pripútaný v sedačke, pretože veľmi protestoval. Rovnako nemal rád plienky a iné veci, no vo chvíli, keď ho Lisa dojčila bolo všetko v úplnom poriadku a bábätko bolo pokojné.

Množstvo verejných komentárov na jej osobu zažila počas dovolenky v Spojenom kráľovstve a pochvalne sa k nej nevyjadrila ani sociálna pracovníčka. Tá tvrdí, že v tomto prípade ide o zneužívanie či zlé zaobchádzanie s dieťaťom.

Mamička sa bráni tým, že svojho syna často nosila na rukách a snažila sa ho utíšiť, no jeho hysterické správanie neutíchlo, až pokiaľ ho nenakŕmila pri dojčení. „U mojich detí, rovnako, ako aj u iných malých bábätiek je normálne, že si pýtajú prsník každých pár hodín. Ja však dojčím len pred spaním, pretože je to pre môjho autistického syna upokojujúce. Na verejnosti si mlieko nepýta, no ak vidím, že je to s ním občas naozaj zle, uprednostním ho a musím dojčiť.“

Gepostet von Lisa Bridger am Sonntag, 18. Februar 2018

Lisa sa však nestretla s najväčšou vlnou kritiky vonku ale na internete. On-line svet je k nej dosť krutý, no mamička to nejako ťažko neprežíva. Je hlavou stránky, ktorá zgrupuje dojčiace matky a v rámci ich skupiny môžu slobodne zdieľať fotky so svojimi ratolesťami pri ich kŕmení.

„Zvykla som si, že ľudia budú komentovať úplne všetko. Že by mali mať deti mlieko aspoň vo fľaši alebo šálke, že je to zneužívanie, že je to pre deti zlé, že po dovŕšení šiesteho mesiaca by som ich mala aspoň prikryť,…“

Lisa argumentuje tým, že obaja jej najmladší synovia sú autistickí. Samozrejme, že za tie roky výchovy si s nimi vyvinula určité pravidlá a prišla aj na viaceré spôsoby, ako ich v návale hnevu, zúrivosti alebo inej negatívnej nálady utíšiť. Aj keď je to s nimi často ťažké, pomáha jej aj obyčajné objatie alebo mojkanie. Ovláda aj určité dychové cvičenia a aktivity na rozptýlenie, ktoré s deťmi robí. Dokonca im kúpila trampolínu, na ktorej vedia doslova vyskákať svoje negatívne emócie a skákacia aktivita ich upokojuje.

Niekedy však všetky stratégie zlyhávajú a pomáha jej len dojčenie. Sama však na záver priznáva, že nevie odmietnuť ani ich úpenlivé prosíkanie. „Je to ako povedať deťom nie, keď chcú pohladiť alebo objať. Keď ku mne prídu a tak milo sa ma na to pýtajú, ako by som im mohla povedať nie?“

Aký máte na danú vec názor vy? Podeľte sa oň s nami v komentároch.

Pozri aj: Spálená žemľovka či voda so zeleninou namiesto polievky. Pozrite sa, čo servírujú naše nemocnice chorým pacientom

Jana, ladbible.com

Najnovšie články