Má 46 m² a presklenú fasádu. Maličký domček prekvapí svojím interiérom

Dorota Mikulášová

Foto: Escape

Maličký domček na Floride má len niečo cez 46 m²  a celú jednu časť fasády má vyrobenú zo skla. Zbúrať tak chce bariéru medzi vnútorným a vonkajším priestorom.

Podľa webu Yanko Design, maličké domy uchvátili svet. Ich možnosti sú nekonečné. Môžu byť na kolieskach, ukryté hlboko v lese alebo dokonca na strome, so skromnou výbavou aj smiešne lacné. A tak sa zdá, že vyrobené už bolo naozaj všetko. Napriek tomu, maličký domov stále burcuje architektov a dizajnérov k tomu, aby otestovali svoj vlastný tvorivý potenciál.

Inšpirovaný modernistickou architektúrou Richarda Neutra, výzvu prijal aj Kelly Davis zo SALA Architects a navrhol malú rezidenciu s 9 metrovou presklennou fasádou. Prefabrikovaný dom s názvom N1 postavila spoločnosť Escape, ktorá sa konštrukciou takýchto obytných jednotiek zaoberá.

Otvorený a svetlý

Ako píše stránka Autoevolution, N1 ponúka približne 46 m² obytnej plochy, takže má veľkosť ako správny dom aj keď menších rozmerov. Pre dvoch obyvateľov je to však viac než dosť.

Výborné je aj jeho vnútorné usporiadanie, takže na rozdiel od iných maličkých domčekov, v tomto určite nebudete vykonávať všetky každodenné činnosti na jednom mieste, ale v oddelených miestnostiach a s bohatým priestorom okolo seba. 

Foto: Escape

Podľa webu Yanko Design, celý interiér od podlahy až po stenu zahalili architekti do teplých javorových tónov, aby navodili Škandináviou inšpirovaný dizajn. Celý priestor rozjasňujú veľké okná, ktoré prepúšťajú množstvo slnečného svetla. Svetlý, otvorený a rozľahlý priestor navodzujú aj skryté úložné priestory a plynulé prechody medzi miestnosťami, ktoré dosiahli vďaka posuvným dreveným dverám.

Kuchyňa je prepojená s jedálenskou časťou a nachádza sa hneď vedľa obývacej izby, kde na vás už bude čakať rozkladacia sedačka, konferenčný stolík aj veľká televízia. Za obývačkou sa nachádza hlavná spálňa, ktorá vás cez posuvné dvere z javora dovedie až do súkromnej kúpeľne. Mimochodom, nábytok v kúpeľni je z rovnakého materiálu ako ten v kuchyni. Na opačnom konci malého domu nájdete ešte ďalšiu spálňu, kúpeľnu a práčovňu.

Podľa magazínu Dwell je celý priestor navyše vybavený inteligentnými technológiami, ktoré pravdepodobne nenájdete v žiadnom inom maličkom domčeku. Napríklad viete hlasom ovládať osvetlenie či teplotu.

Spojenie s prírodou

Ako uviedol portál Yanko Design, presklená 9 metrov dlhá fasáda síce dodáva interiéru nádych elegancie a luxusu, no jej primárnou úlohou je prelomiť bariéru medzi vnútorným a vonkajším priestorom a tiež poskytnúť domu praktické riešenie prirodzených poveternostných podmienok.

Exteriér N1 je opláštený kovovým obkladom a rovnú strechu pokrýva biela strešná krytina. Oba materiály sú pevné a vysoko reflexné, takže bránia hromadeniu prílišného tepla,“ povedal Dan Dobrowolski, zakladateľ spoločnosti Escape. Pred domček má ešte časom pribudnúť terasa, ktorá ešte o čosi zväčší obytnú plochu.

Foto: Escape

Podľa webovej stránky Dwell  je zatiaľ N1 k dispozícii iba na prenájom v malej dedine ESCAPE v Tampe na Floride. Podľa Dobrowolskeho je však na ceste ďalší domček s názvom N2. Ten si už budete môcť aj kúpiť.

Najnovšie články