Dom si postavil uprostred divokej prírody a pevne ho s ňou spojil. Pozrite sa, z čoho je postavený

Dorota Mikulášová

Foto: Ateliér Lina Bellovičová

Uprostred divokej prírody v Čechách postavili ekologický dom prepojený s prírodou. Ako stavebný materiál si zvolil dosiaľ nie veľmi známy konopný betón.

Ako píše portál LINKA, až pokým si Ondrej Koníček nezaložil rodinu, žil ako moderný nomád. Cez zimu býval v meste a na jar sa zas presťahoval do rodičovskej chaty v horskej oblasti zvanej Chřiby. 

Keďže sám vlastnil neďaleko kus pozemku, sníval o tom, že si postaví vlastný dom. Spojený s prírodou, ekologický a navyše s fotokomorou, kde by trávil zimné večery vyvolávaním fotiek.

Materiál bol jasný 

Od začiatku mal veľmi jasnú predstavu aj o stavebnom materiáli. Tým sa mal stať dosiaľ nie veľmi známy, konopný betón. Podľa webu Archinfo vzniká spojením technického konope a betónovej zmesi. Po oddelení vlákna ostane z konope drevitá stonka, ktorá sa po spracovaní využíva v zmesi ako plnivo. 

Foto: Ateliér Lina Bellovičová

Dôvodom takejto voľby materiálu bola možnosť svojpomocnej výstavby obydlia, negatívna uhlíková stopa a v neposlednom rade aj nepotrebné dodatočné zateplenie. Konopný betón je tiež recyklovateľný a odolný voči škodcom, plesniam či ohňu.

Hoci architekta Lina Koníček Bellovičov, pracovala v Zürichu aj v japonskom Kobe, český projekt bol pre ňu obrovskou výzvou. „Naučená švajčiarsko-japonská precíznosť trpela, bol to boj a zároveň ďalšia skvelá škola,” hovorí.

Napriek prvotnému strachu ju však konopný betón očaril svojimi vlastnosťami, históriou aj možnosťou vrstvenia. „Stavba je tiež difúzne otvorená, keďže materiál kamenie niekoľko rokov a odčerpáva zo vzduchu oxid uhličitý.”

Naplno využitý

Dom LO sa skladá z troch prvkov – dvoch dierovaných kameňov a tenkej drevenej dosky. Práve dva dierované kamene definujú obytnú zónu domu. Tá má rozlohu 160 štvorcov a dispozične je naplno využitá.

Okolo centrálnej obytnej zóny umiestnila architektka dve spálne, kúpeľňu aj vstupný priestor. Pod úrovňou terénu je technická miestnosť, spoločenský priestor, sklad aj vytúžená fotokomora. Do suterénu vedie schodisko, ukryté pod posuvnou časťou terasy.

Foto: Ateliér Lina Bellovičová

V interiéri prevládajú drevené povrchy (masív a brezová preglejka), jednoliata anhydritová podlaha a valcovaná nerezová oceľ použitá v kuchyni.

Nezameniteľnou súčasťou interiéru je aj okolitá príroda celého domu. Prepojovacím bodom sú nielen mohutné posuvné dvere, ale aj terasa. Tú pred nepriaznivým počasím chráni presah strechy. Strechu tiež pokrýva zelený koberec. Takže dom je nielen dobre izolovaný, ale ďalším prvkom splýva s okolitou prírodou a postupne sa stane jej súčasťou.

Vydrží celý život

Podľa webu ABS portál, dom neskrýva svoju ambíciu rásť a starnúť spolu so svojimi obyvateľmi. Môže byť domov aj ateliér, rodinné sídlo, letná chata a nakoniec, postupným vývojom života, aj vidiecky dom pre dvoch seniorov. 

Foto: Ateliér Lina Bellovičová

Mimochodom, práve toto môže byť zaujímavým náhľad aj na ten váš dom. Až príliš často podriaďujeme svoje voľby aktuálnemu stavu bez toho, aby sme mysleli na budúcnosť. Lo House však má vydržať celý život.

Najnovšie články