Je postavený z troch kontajnerov, má 50 m². Pozrite sa, ako vyzerá domček dizajnérov zvnútra

Dorota Mikulášová

Foto: Modhouse

Zmenili bývanie a získali slobodu. Austrálsky pár vytvoril dom z 3 prepravných kontajnerov. Maličký obytný priestor hravo predčí moderné vybavenie aj dizajnové vychytávky.

Bol to jeden z výletov v Spojenom kráľovstve, ktorý Amy Plank a Richarda Vaughana prinútil prehodnotiť myšlienku ich spoločného bývania. „Uvedomili sme si, že ak zredukujeme veci, ktorými sa obklopujeme a uspokojíme sa s menším príbytkom, získame oveľa viac slobody,” povedala Amy pre webový portál Dwell. Isteže, vyškrtnúť bazén z rozpočtu tak trochu zabolí, ale spolu s ním odpadá aj bremeno domácich povinností. „Voľný čas si tak môžeme užívať v prírode, pracovať v záhrade alebo surfovať.” Pár dizajnérov si svoj sen o slobode splnili vďaka kontajnerovej architektúre.

Foto: Modhouse

Malý, udržateľný a ekonomicky výhodný domček stojí na 5 akroch pozemku na farme Amyiných rodičov v časti Wattle Bank v Austrálii. Tvoria ho tri lodné kontajnery, ktoré dávajú dokopy skoro 50 štvorcov obytnej plochy. Za jeho návrhom aj celou konštrukciou stojí spoločnosť Modhouse, ktorá sa zaoberá výstavbou modulových domov.

Vzdušný aj priestranný

Každý jeden kontajner v sebe ukrýva samostatný obytný priestor. Ako uvádza portál Field Mag, rovno za vchodovými dverami vás čaká kuchyňa a obývacia časť, ktorá pokračuje aj ďalej a nájdete v nej kachle na drevo či pracovný stolík. Na konci je ešte spálňa aj s kúpeľňou.

Mohlo by sa zdať, že takýto domček je stiesnený a malý. Podľa oficiálneho webu spoločnosti Modhouse, pár použil niekoľko pôsobivých dizajnérskych vychytávok v stenách domu, ktoré zväčšujú jeho obytnú plochu aj úložný priestor. Ďalší úložný priestor ako aj práčovňa sú ukryté v chodbách, ktorými sa jednotlivé kontajnery spájajú. Vďaka nápaditým riešeniam tak ostáva kontajnerový príbytok otvorený a vzdušný so všetkými funkciami, ktoré by ste očakávali pri klasickom dome.

Aby sa v kontajneroch dalo bývať

Pri pohľade zvonku by vám vôbec nenapadlo, že ide o dom vytvorený z prepravných kontajnerov. O výrazný architektonický prvok sa postaralo striedavé rozloženie kontajnerov, kovový obklad na celej konštrukcii aj Strieborný Jaseň, ktorý lemuje všetky okná a dvere. „Väčšina domov, ktoré tvoria kontajnery vyzerajú rustikálne, my sme však chceli, aby ten náš pôsobil jednoducho a rafinovane,” povedala Amy pre webový portál Dwell.

Foto: Modhouse

Obklad domu však nekončí len rafinovanou vrchnou časťou. Medzi ním a stenami kontajnera sú tri vrstvy izolácie, ďalšie tri sú z opačnej strany a dve sa nachádzajú aj v podlahe a strope. Vďaka tomu sa celá konštrukcia domu stala obývateľnou a tepelne efektívnou.

Ako uvádza oficiálny web Modhouse, strecha poskytuje domu tieň a najmä v letných mesiacoch ho udržiava v chlade. Zároveň je vybavená solárnymi panelmi, ktoré generujú energiu, ktorú potrebuje rodina na chod domácnosti. Vďaka šikmine na streche do veľkých cisterien za domov zbierajú aj dažďovú vodu.

Dom sa bude rozrastať

Ako uvádza portál Yanko Design, chladný kovový obklad, ktorý chráni dom pred poveternostnými podmienkami, príjemne kontrastuje s jemným a teplejším interiérom, ktorý je dosiahnutý vďaka podlahe z Tasmánskeho Duba a preglejkovaným stenám, stropom a skriniam.

Pri výbere všetkých stavebných materiálov stavili dizajnéri na ekológiu. Materiálmi s nízkym dopadom na životné prostredie a prírodný tmel na stenách a podlahách, prispeli k celkovej udržateľnosti domu. Aby znížili uhlíkovú stopu a podporili miestnu ekonomiku, spoliehali na know-how miestnych obchodníkov a stavebníkov.

Podľa oficiálneho webu Modhouse sa už teraz z pôvodného príbytku pre pár stal rodinný dom. Do budúcna preto plánujú kontajnerový dom rozšíriť o ďalšiu časť pre detskú izbu.

Najnovšie články