Neuveríte, ako vyzerá tento domček zvnútra. Šetrí životné prostredie a objednať si ho môžete za pár klikov

Dorota Mikulášová

Foto: Alejo De Achaval

Páčilo by sa vám postaviť si dom na internete presne podľa vašich predstáv, potom si ho na jeden klik objednať a už len očakávať zásielku? A komu nie, však? Len sa vám to zdá ako dobré sci-fi? So spoločnosťou Dimensions X, ktorá sa chce stať Teslou v prefabrikovaných domoch, sa to teraz dá. Navyše, rovnako ako automobilka, ku ktorej vzhliadajú, aj ich domy sú energeticky šetrné s minimálnou uhlíkovou stopou.

Foto: Alejo De Achaval

Ako píše portál Dwell, keď austrálsky podnikateľ Oscar Martin staval svoj dom na pláži Bondi Beach, na vlastné oči videl úskalia tradičnej výstavby vrátane otravného čakania na materiál, neočakávaných výdavkov aj nadmerného odpadu. Keď však na stavbu dorazili prefabrikované prvky, postavené boli ani nie za jeden deň. A tak sa začal čudovať, prečo by aj zvyšok domu nemohol byť rovnako jednoduchý?

Krásnym príkladom preňho boli montované domy v Japonsku a Škandinávii, ktorým však chýbala energetická efektivita aj estetická príťažlivosť. Motivovaný urobiť ich ešte lepšie začal spoluprácu s austrálskym architektom a zástancom udržateľnej architektúry Petrom Stutchburym. Spoločne vytvorili spoločnosť Dimensions X, ktorá predáva prefabrikované domy na jedno kliknutie. Chceme urobiť to, čo urobila Tesla s autami,” hovorí Martin, pričom odkazuje na skúsenosť s kúpou jedného z áut Elona Muska a znížený energetický dopad celej jazdy.

Od kompostéru až po eko plachtu

Podľa magazínu Yanko Design, proces objednávky montovaného domu ešte nie je taký jednoduchý, s akým sa stretnete pri kúpe Tesly. Vďaka online konfigurátorovi sa však na základe vašich volieb pri budovaní nového domova ihneď dozviete, koľko vás to všetko bude stáť.

Aktuálne je na svete už aj ich prvý prototyp montovaného a energeticky efektívneho domu s nič nehovoriacim názvom OM-1. Ako píše stránka Autoevolution, má skoro 60 m² obytnej plochy a zmestí sa doň spálňa, obývacia časť, kuchyňa, kúpeľňa aj malá veranda.

Foto: Alejo De Achaval

Dimensions X však neponúka hotové prototypy, ale skôr návrhy, ktorá vám poslúžia ako východiskové body pri tvorbe vlastného príbytku. K nim si potom môžete pridať všetko od okien, cez police až po prvky zamerané na životné prostredie ako sú kompostéry, nádrže na dažďovú vodu, úle a zelené strechy, ale aj inteligentné domáce technológie, úspornú bielu techniku, nábytok či eko plachty.

Praktické ako nábytok z Ikei

Všetky domy sú vyrobené z CLT, čo je krížovo lepené drevo, ktoré sa považuje za jeden z najudržateľnejších stavebných materiálov na svete, pričom je zároveň aj vysokokvalitný, energeticky účinný a trvácny. V žiadnej fáze výstavby nebol použitý cement a na základy príbytku ponúkajú patentované riešenie s názvom Surefoot Footing, ktoré umožňuje umiestnenie na akýkoľvek typ terénu a s minimálnym narušením okolitého prostredia.

Kým sa k vám od objednania váš domček dostane, trvá to 6 týždňov. Následne ho treba zložiť. Vďaka podrobnému sprievodcovi to však hravo zvládne každý domáci majster. „Takmer ako kus nábytku z Ikei,” hovorí Martin pre magazín Dwell.

Foto: Alejo De Achaval

Ako píše web Yanko Design, ak už váš domček stojí, v priebehu času ho môžete stále meniť – pridávať či odstraňovať steny, meniť okná alebo otáčať prvky. Cieľom Dimension X je stavať domček čo najjednoduchšie a zároveň poskytnúť obyvateľom nekonečné možnosti pri jeho úpravách.

Najnovšie články