10 najčastejších chýb, ktoré robíte pri výbere farieb do interiéru možno aj vy. Ako sa im vyhnúť?

Lucia Mužlová

brightside.me

Rozhodnúť sa, ktoré farby si vybrať do interiéru bytu či domu je jeden z najdôležitejších krokov pri zariaďovaní. Správna kombinácia farieb ovplyvňuje celkovú atmosféru bytu, no taktiež má vplyv aj na vašu náladu. Správne farby môžu vaše izby presvetliť, opticky zväčšiť a navyše im dodajú ten správny šmrnc. Niekedy sa ale stáva, že zvolíme zlú kombináciu farieb, čo môže pokaziť celkový dojem. Pozrite sa na najčastejšie chyby, ktoré robíme pri výbere farieb vo svojich domovoch. 

Belšia než biela

bytyfarby1
Design kastle / Alvhem Mäklerin

Úplne biely interiér vyzerá niekedy trochu nudne. To je dôvod, prečo je lepšie pridať nejaké farebné akcenty. Biela sa predsa hodí ku každej farbe, tak prečo nie?

Nesprávne farebné zónovanie

bytyfarby2
TrustReal / Debra Yates

V otvorených priestoroch dokáže veľa zázrakov urobiť aj farebné zónovanie. V skratke to znamená rozdeliť si steny na zóny pomocou rôznych farieb. Neverili by ste, no často je to naozaj potrebné. Ak sa však rozhodnete pre farebné zóny, uistite sa, že to robíte správne.

Sledovanie trendov

bytyfarby3
Tr1sha / Decoist

Často, keď sa snažíte o aplikáciu nejakého moderného trendu, porušíte základné pravidlá návrhu. Napríklad keď k béžovej farbe nedodáte potrebný kontrast, môže sa zdať, že žijete v krabici.

Osvetlenie mení farby

bytyfarby4
Tomas Frenes Design Studio / Zillow Digs home

Je dôležité uvedomiť si, že prirodzené osvetlenie ovplyvňuje farby v miestnosti počas dňa a umelé osvetlenie zase vo večerných hodinách. Celkový dojem z farieb môže byť teda počas dňa rozdielny. Pri výbere farieb, najmä ak zvolíte tmavé, by ste  nemali zabudnúť na vhodné osvetlenie.

Podlahy nie sú posledný detail

bytyfarby5
PavelShynkarou / GMX

Farbu a materiál podlahy vyberajte spolu s farbami stien a rátajte aj s celkovým výsledným plánom. Podlaha vizuálne priťahuje veľkú pozornosť a jej farba ovplyvňuje celkový dojem z interiéru. To isté platí aj pre stropy.

Nesprávne rozloženie farieb

bytyfarby6
interioridea.net / Donna Dotan Photography

Ak chcete spojiť niekoľko farieb, nesnažte sa ich používať v rovnakých pomeroch. Mali by ste dať prednosť jednej z nich a pomocou ostatných len pridať akcent. Hlavná farba by mala zaberať najmenej 60% z priestoru na stenách.

Nesprávna kombinácia kontrastných farieb

bytyfarby7
ethnic-jewellery.com / Tobi Fairley Interior Design

Snažiť sa „hrať“ s kontrastom je častokrát chôdza po tenkom ľade a môže to dopadnúť buď dokonale a štýlovo, alebo aj nevkusne. Po nevkusných stenách však netúži nikto z nás a dokonca nás to môže časom obťažovať. Pamätajte, že vždy hrozí riziko, že kontrast, ktorý zvolíme môže vo výsledku vyzerať katastrofálne.

Monochromatický interiér

bytyfarby8
Fotos De Casas Lindas / glubdub

Ak nie ste dizajnér alebo architekt, asi bude lepšie, ak sa monochromatickému interiéru vyhnete. Na steny dajte radšej svoj obľúbený odtieň, pridajte akcenty v podobe nábytku a dekoračných predmetov. Tu a tam umiestnené svetlé akcenty vytvoria oveľa lepší dojem, ako keby bola miestnosť len v jednej farbe.

Kombinácia farieb

bytyfarby9
Wohnidee / Johan Spinnell

Všetky položky interiérového dizajnu by sa mali navzájom dopĺňať. Ak si na steny a strop zvolíte živé farby, riskujete, že celá miestnosť stratí štýl.

Živé farby

bytyfarby10
Bolsa de Mulher / Karen Melvin

Príliš živé a žiarivé farby môžu niekedy dráždiť naše oči. Ak predsa len chcete nejaké farebné akcenty, nemalo by ich byť príliš veľa. Vytvorte si skvelú a štýlovú atmosféru a pamätajte si, že menej je niekedy viac.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), brightside.me

Najnovšie články