Do črepníka som rastlinkám dala 1 lyžičku cukru ešte pred polievaním. Nikto neveril, že to môže mať účinok, kým nevidel moje izbové kvetiny!

Monizz

Živé kvety a rastliny sú jednou z najkrajších dekorácií, aké môžeme vo svojich obydliach mať. Nevyrovná sa im žiadna sušená kytička ani iné ozdoby z prírodných materiálov. Kvety dom prežiaria a dovolia vám dýchať. Izbové rastlinky sú tie najlepšie spoločníčky, tak im doprajme to, čo si žiadajú!

pixabay.com

Väčšina žien patrí k milovníčkam kvetov. Nie každá má možno vzťah k bujarému pestovaniu všetkého možného, no snáď na svete neexistuje gazdiná, ktorá by vo svojej kuchyni nemala aspoň živé bylinky. Ak ste milovníčky izbových kvetov a rastlín, určite viete, že na to, aby boli krásne, zdravé a bujné, potrebujú hnojenie.

pixabay.com

Ak ste si zaobstarali novú izbovú rastlinku, neutešujte sa tým, že tá bude ešte dlho pekná aj sama od seba. Akonáhle sa aklimatizuje, alebo ju prvýkrát presadíte do nového črepníka, bude potrebovať pohnojiť. Aj zmena prostredia môže byť potenciálnym škodcom a vaša rastlinka sa bez dobrého hnojiva nezaobíde. Dnes si ukážeme 9 trikov, ako rastlinám dopriať to najlepšie a nebude na to potrebná žiadna chémia!

pixabay.com

Zrniečka z kávy

Asi najznámejšou metódou hnojenia rastlín je pridávanie zvyškov zo zalievanej kávy. Je to vynikajúca vec, pretože drobné zrniečka pôdu odľahčia, stane sa drobivejšou a rastlinám sa cez ňu bude ľahšie dýchať. Okrem toho sa zvýši kyslosť pôdy, čo tiež prospieva kvitnutiu a vyháňaniu nových výhonkov. Ak pijete namiesto kávy čierny čaj alebo zelený čaj, pokojne do pôdy primiešajte vylúhované lístočky. Efekt bude taký istý.

takprosto.cc

Kryštálový cukor

Z času na čas posypte pôdu rastliny zhruba 1 čajovou alebo kávovou lyžičkou kryštálového cukru a potom pôdu zalejte. Nerobte to častejšie ako raz do týždňa, inak by rastliny mohli zle reagovať. Takéto sladenie sa najviac páči a prospieva všetkým typom fikusov. Myslite však na to, že cukor je spojencom hnilobných procesov, baktérií a plesní, a tak naozaj dbajte na zriedkavosť takéhoto zalievania.

takprosto.cc

Cibuľové šupky

Cibuľové šupky pri varení nevyhadzuje do smetí, ale ich odkladajte. Zídu sa vám ako prírodné hnojivo na domáce rastliny. Nachádzajú sa v nich látky, ktoré ničia patogénnu mikroflóru. Prihnojovanie cibuľovými šupkami vám teda zabezpečí, že ak sa v pôde deje niečo nekalé, razom bude po tom. Týka sa to najmä množiacich sa roztočov a vošiek. Nazbierajte si zhruba 100g cibuľových šupiek a zalejte ich litrom horúcej vody. Nechajte zmes zakrytú lúhovať dva dni a potom sceďte. Vodu použite na zálievku.

takprosto.cc

Droždie

Z droždia sa dá vyťažiť veľa aj pre rastliny. Je vynikajúcim hnojivom podporujúcim rast a hustotu lístkov, ale aj kvetov. Vďaka vysokému obsahu vitamínov B, stopových prvkov a živín má droždie mimoriadne priaznivé účinky na rast a delenie buniek. Po zavedení droždia do pôdy a aktivita mikroorganizmov zvyšuje a začína sa proces uvoľňovania oxidu uhličitého. Najjednoduchšie to urobíte, ak si pripravíte zálievku z 1 kocky kvasníc v 5 litroch teplej vody. Nechajte pár hodín odstáť a potom zalejte. Toto budú milovať hlavne pelargónie a petúnie.

takprosto.cc

Škrupinka z vajec

Aj škrupinky z vajec sú takmer denne v smetiaku a veru toľká škoda! Obsahujú totiž veľa vápnika, ktorý neutralizuje kyslosť pôdy. Ak hnojíte minerálnymi hnojivami, ktoré majú pôdu prekysliť a teda obohatiť o kyslík, dbajte aj na to, aby ste rovnomerne pridávali do pôdy vaječné škrupinky. Je to jednoduché, škrupinky umyte, rozdrvte na prášok a potom posypte pôdu v črepníkoch. Pozor, škrupinky sa dlho rozkladajú, preto dbajte na veľkosť akú do pôdy sypete a aj na interval.

takprosto.cc

Banánové šupky

Predstavte si, že pohnojiť dokážu vynikajúco aj banánové šupky. Obsahujú veľa draslíka, vápnika a fosforu a to je presne to, čo dávame rastlinám v chemických hnojivách, ktorými ich často spálime. Pôdu podporia, rastliny vyživia a tie po nich rastú ako divé. Toto isté však docielite aj vtedy, ak banánové šupky necháte uschnúť, potom ich rozmeliete na prášok a pridáte do vody. Hnojivo je ekologickejšie, prirodzenejšie a zdravšie. A to nehovoríme o cene! A milujú ho najmä ruže.

takprosto.cc

Popol

Popol takisto ako káva patrí k používaným domácim hnojivám. Obsahuje toho veľa – fosfor, draslík, horčík, vápnik, železo a zinok a dokonca ešte aj síru. Draslík a fosfor sú najlepšími hnojivami pre rastliny. Reč je však o popole získanom spaľovaním prírodných pozostatkov – teda dreva, lístia, konárov. Nikdy neprisýpajte na pôdu popol z novín, lepeniek a čohokoľvek iného. Rastliny by ste tak mohli skôr otráviť. Popol milujú hlavne ihličnany, no poteší sa mu prakticky každá rastlinka.

takprosto.cc

Pomarančová kôra

Pomarančová kôra je fantázia. Mali by ste ju celkom usušiť, potom roztrhať na menšie kúsky a nasypať asi do tretiny litrovej nádoby. Zalejte ju vriacou vodou a nechajte vylúhovať po celý deň. Potom vodu preceďte a večer polejte rastlinky týmto citrusovým roztokom. Kvetinky sa veľmi potešia. Pomarančová kôra pomáha ako prevencia pred výskytom roztočov.

takprosto.cc

Voda z akvária

Ak vlastníte akvárium a pravidelne v ňom meníte vodu, potom tú starú ušanujte a polejte ňou izbové kvety. Takáto voda totiž obsahuje množstvo látok, ktoré stimulujú rast rastlín, tie krásne mäknú, ostávajú pružné a majú neutrálne pH. Odporúča sa ňou hnojiť hlavne na jar, prípadne začiatkom leta, kedy rastliny ženú nové lístky a puky. Samozrejmosťou je, že vhodná je len voda zo sladkovodného akvária.

takprosto.cc

Pozri aj: Toto je dôvod, prečo kráľovná Alžbeta nepôjde na svadbu princovi Harrymu. Dátum svadby je konečne známy!

zdroj: babskeveci.sk (M)

Najnovšie články