Muž si svojpomocne dokázal postaviť krásnu chalúpku, na ktorú neminul viac ako 250€

Lucia Mužlová

Niektorí ľudia sú ohromne vynaliezaví a svojou šikovnosťou dokážu vytvoriť úžasné veci. Jedným z príkladov je aj tento skromný domček, ktorý svojím výzorom pripomína rozprávkovú chalúpku. V tomto prípade však nejde ani tak o vzhľad, ale o spôsob jeho stavania.  

Túto chalúpku postavil päťdesiatdeväť ročný bývalý učiteľ umenia, Michael Buck. Je známy tým, že nikdy veľmi nepreferoval moderné technológie či dizajn. Mal celkom iné záujmy – a to starostlivosť o záhradu, pestovanie rôznych plodín a rastlín. Jeho veľkým snom od detstva bolo si vlastnoručne postaviť domček z materiálov, ktoré ponúka len príroda. Riadil sa starovekou stavbárskou technikou.

inhabitat.com
inhabitat.com
homecrux.com
homecrux.com

Asi by ste na prvý pohľad nepovedali, že tento malebný domček je vyrobený iba z recyklovaných a prírodných  materiálov ako je hlina, slama, bahno, drevo, či rákosie. Podlahové dosky našiel Michael na skládke odpadu a sklené okná sú z čelného skla starého nepoužiteľného nákladiaku. Strechu vyhotovil z obrovských zväzkov rákosia, ktoré sám niesol na chrbte a stenu tvorí bahenno-slamená zmes, ktorá je zároveň dostačujúcou izoláciou.

inhabitat.com
inhabitat.com

Aj keď Michael nezaviedol do domu elektrinu, nechýba mu funkčná kuchyňa ani jedáleň. Plytká šachta perfektne slúži ako chladnička a voda mu tečie priamo z neďalekého prameňa. Je celý vykurovaný krbom a zmestila sa sem dokonca aj poschodová posteľ. Domček je kompletne obývateľný a sám Michael v ňom prebýval posledné dva roky, teraz ho však prenajíma žene, ktorá pracuje na mliečnej farme. Nájomné mu teda spláca čerstvým mliekom.

inhabitat.com
inhabitat.com

Michael chcel teda jasne poukázať, že bývanie sa dá naozaj vyriešiť inak, ako platiť obrovské sumy peňazí či splácať hypotéky. Táto možnosť zahŕňa ekologické a skromné bývanie, no najväčším plusom tejto stavby však je to, že celkové náklady Michaela vyšli okolo 250€, čo určite prekryje všetky nevýhody.

zdroj: babskeveci.sk, interez.sk

Najnovšie články