Škandinávsky byt môžete mať aj vy, základom sú drevené materiály, biela farba a štipka noblesy! Máme návod, ako na to!

Lucia Mužlová

homedesign.lakbermagazin.hu

Obdivujete svetlé a dizajnovo čisté línie interiérov, ktoré v súčasnosti najviac letia? Ľadový vzduch, ktorý k nám zavial zo severu a podmanil si polovicu sveta, si hovorí škandinávsky dizajn. Je typický čistými farbami, ktoré sa dopĺňajú s energiou prírody a sú okorenené dávkou elegancie a hravosti zároveň. Najlepšie na tom všetkom je to, že byt v škandinávskom duchu si bez veľkých ťažkostí dokážete zariadiť aj samy, milé dámy. Stačí dostatok bielej, dávka fantázie a láska k prírode.

Základom je drevo

byt1
homedesign.lakbermagazin.hu

Na prvý pohľad sa môže zdať, že to, čo dodá škandinávskemu interiéru základnú esenciu, sú biele steny. Opak je pravdou. Steny môžu byť v akýchkoľvek farbách, celkom postačí ak ostanú svetlé. Najzákladnejším prvkom je však drevo. Ak svoj biely priestor doplníte stolom v prírodnej drevenej farbe, rámom na obraz či veľkým izbovým kvetom, ktorý sa stane solitérom miestnosti, ste na správnej ceste.

byt2
homedesign.lakbermagazin.hu

Škandinávci  si odjakživa zakladali na rodine a tradíciách. V tejto súvislosti vystupuje drevo ako symbol tepla, spojitosti s prírodou a s tradíciami krajiny. Všetko, čo tieto atribúty pripomína, škandinávsky dizajn v interiéroch niekoľkonásobne opakuje. Preto sú obľúbeným kusom nábytku vitríny plné tradičného porcelánu, keramického riadu, kníh či prírodných dekorácií.  Netreba však zabúdať, že ak chcete docieliť ten správny efekt, aj nábytok by mal byť drevený, ideálne biely či patinovaný.

Snehobiela je tajomstvom minulosti

byt3
homedesign.lakbermagazin.hu

Snehobiele interiéry, v ktorých ale absentujú hranaté, lesklé, modernistické línie, vychádzajú z farby, ktorá je pre severské krajiny typická. Pre niekoho je možno chladná, no ak ju správne skombinujete, úspech je zaručený.  Hovorí sa, že Škandinávci v minulosti bielili svoje steny preto, lebo v severských krajinách bývala často tma.

byt5
homedesign.lakbermagazin.hu

Biele steny im do domovov priniesli viac svetla. Od tohto zvyku neupustili ani po tom, čo sa zaviedla elektrina. Škandinávci si ale k obľúbenej bielej radi doprajú výraznú modrú, červenú  či žltú. Tí konzervatívnejší volia patinu a prírodnejšie, menej ostré farby.

Vzorom hovoria áno

byt4
homedesign.lakbermagazin.hu

Teplo chladným bielym stenám dodá nielen drevo, ale aj pestrá paleta vzorov. Kocka, káro, bodka, kvetinové vzory či abstrakcia. Fantázii sa medze nekladú a škandinávski dizajnéri to vedia. Obľúbeným miestom, kam vzory aplikovať, sú bytové textílie, vankúše, sedačky či závesy. Osudovú izbu dosiahnete, keď k tomuto všetkému pridáte krištáľový luster.

Návod, ako si zariadiť byt po „škandinávsky“

byt5
homedesign.lakbermagazin.hu

Škandinávsky dizajn obľubujú aj Slovenky. Na to, aby ste mali štýlový domov, nemusíte chodiť ďaleko. Stačí zohnať pár základných kúskov a zázrak je na svete. Prinášame návod, ako na to. Ak skombinujete tieto prvky, zaručene vykúzlite zo svojho domova nádych romantického severu.

byt6
homedesign.lakbermagazin.hu

– biela zasklená vitrína z dreva

– niekoľko kníh určených ako dekorácia do police

– keramické šálky alebo iný druh riadu, ideálne s jemným vzorovaním

– drevený stôl a stoličky v bielych, alebo svetlých farbách

– kockovaný alebo kvietkovaný záves

– masívny luster, dávku noblesy dodá predovšetkým tradičný krištáľový luster

pohovka s poťahom z látky, ideálne vzorovaná

– veľa vankúšov s rôznymi poťahmi

– knihomoli ocenia drevenú knižnicu

– patinovaná lucerna dodá priestoru ten správny šmrnc

– kožušina alebo teplý koberec

byt7
homedesign.lakbermagazin.hu

zdroj: babskeveci.sk (Monika)

0
Komentovať