Priestranný byt má cez 200 m² a rovno z vane dovidíte až na Pražský hrad. Pozrite sa, ako vyzerá zvnútra

Dorota Mikulášová

Foto: Instagram (Foto: Barbora Léblová Interiors & Architecture)

Na takmer 200 m²  obytnej plochy vznikol minimalistický priestor s dôrazom na výber materiálov. Bodkou sú už len dychberúce výhľady, napríklad z vane dovidíte až na Pražský hrad. 

Ako píše web Linka, pôvodne mal stáť v lokalite, ktorá si dnes hovorí Central park Praha, futbalový štadión. Nahradil ho rezidenčný komplex výrazných vežových domov, usporiadaných do pôdorysu podkovy, a to presne v miestach plánovaných tribún.

Hlavné požiadavky na návrh interiéru bytu na 11. poschodí jedného z krajných domov zneli jasne – veľkorysý obývací priestor a jedálenský stôl pre 10 osôb. Úlohy sa zhostilo architektonické štúdio Barbora Léblová Interiors & Architecture a na takmer 200 m² vytvorili minimalistický priestor s dôrazným výberom materiálov. Pomyslenou bodkou sú už len dychberúce výhľady, vďaka polohe bytu sa totiž majitelia môžu kochať zeleným parkom, Žižkovskou vežou aj Pražským hradom.

Z nepraktického, praktické

Rozľahlá bytová jednotka zaberá takmer polovicu poschodia a doslova obieha výťahovú šachtu. Styčným bodom celého priestoru je chodba, ktorá vedie do všetkých miestností, pričom väčšina z nich má netradičný lichobežníkový tvar. Ďalšou komplikáciou sa spočiatku zdali byť aj nosné piliere v niektorých častiach bytu. „V oboch prípadoch sme sa snažili vyťažiť najmä pozitíva,“ hovorí autorka návrhu, Barbora Léblová. Vznikli tak praktické úložné priestory aj zaujímavé interiérový prvky.

Aby architekti mohli splniť jednu z hlavných úloh od klienta, vytvoriť bohatý obývací priestor, museli posunúť priečku do chodby. To zmenilo polohu dverí do izieb susediacich s chodbou.

Foto: Barbora Léblová Interiors & Architecture

Kuchyňa ostala na rovnakom mieste ako bola pred tým, pribudol však ostrovček s barovým pultom. Pracovná doska a pult sú zo slinutej keramiky, rovnako ako obklad nosného piliera v obývacej časti. Ten predeľuje televíziu od elektrického krbu.

Inak je dominantným materiálom v celému interiéri svetlý dub. Objavuje sa na zemi v jednotlivých obytných miestnostiach a na chodbe ako trojvrstvová drevená podlaha s kartáčovaným povrchom, ale aj v dyhe talianskej proveniencie na obkladoch stien a väčšine nábytku.

Svetlý dub použili architekti aj na druhý nosný pilier stojaci blízko kuchyne. Umiestnili naň police z čiernych kompaktných dosiek. „Na prvý pohľad obmedzujúci prvok sme prakticky využili.“ Nielen efektný, ale aj funkčný materiál použili tiež na krbe a policami nad ním.

Až na Pražský hrad

Kombinácia dreva a kontrastných čiernych prvkov sa dá nájsť aj v ďalších častiach bytu, napríklad v spálni. Práve tam je aj nepraktický výklenok, z ktorého architekti vytvorili toaletný kútik.

V detských izbičkách s bielym náterom hrajú významnú rolu autorské kresby a na mieru zhotovené tapety. Inšpiráciou pre celú výzdobu sú záľuby detí. Obe izby sú vybavené atypickým nábytkom na mieru. Zatiaľ čo v jednej je dvojposchodová posteľ, pracovný stôl a knižnica, druhá slúži pre väčšie  deti alebo hostí a nájdeme v nej dve oddelené postele, ktoré sa dajú spojiť aj ako manželská posteľ.

Foto: Barbora Léblová Interiors & Architecture

Samostatné komory, ktorú sú v spálni aj v detských izbách, slúžia ako skrine. Vďaka netradičnému tvaru izieb sú vybavené systémom, ktorý umožňujú variabilitu aj úpravu podľa potrieb obyvateľov.

Kompletnou premenou prešli aj obe kúpeľne a toalety. V detskej kúpeľni použili architekti šedú dlažbu v kombinácii so sklenenou mozaikou a v tej hlavnej zas veľkoformátovú slinutú keramiku svetlého dekoru, ktorá pripomína travertín. Dominantou je vaňa na vyvýšenom pódiu, z ktorej sa dá vidieť aj Pražský hrad.

Príroda hneď za oknom

Vďaka návrhu terasy sa architektom podarilo priniesť prírodu a pravý vidiek až za okná bytu na 11. poschodí. Na zem aj steny použili drevoplastové dosky, zeleň nasadili do na mieru robených plechových kvetináčov a pôdopokryvné rastliny doplnili nášľapovými kameňmi. Nadštandardný charakter bývania dopĺňajú inteligentné technológie, vďaka ktorým môžu obyvatelia bytu ovládať elektrifikované komponenty na diaľku.

Najnovšie články