Keď som umývala okná, vždy na nich ostávali šmuhy a držala sa na nich hrubá špina. Potom som ale objavila tieto triky a dnes sa moje okná lesknú ako nikdy!

Mary

Krásne čisté okná by mali byť súčasťou každej domácnosti. Keď máte čisté okná vo vzduchu sa vám zbytočne nevyskytujú baktérie či prach a zároveň máte v byte dokonalé svetlo. Správne a efektívne čistenie veľmi špinavých okien však môže byť občas výzvou aj pre tie najlepšie gazdinky. Ak aj vás občas umývanie okien dokáže potrápiť, prečítajte si tieto zaručené triky, ktoré vám prácu nie len uľahčia ale aj ušetria veľa času. 

okno 1
pixabay.com

Určite ste si už aj vy všimli, že ľudia, ktorí bývajú vo väčších mestách najmä v blízkosti ciest a veľkých podnikov, sa často sťažujú na neustále špinavé okná. Je to preto, že žijú v oblasti kde je veľmi znečistený vzduch. Na oknách sa zo smogu vytvorí mastný film, ktorý obsahuje rôzne malé čiastočky, ktoré sa nedajú len tak ľahko umyť. Čisté a žiarivé okná sú teda v tomto prípade ťažko dosiahnuteľné, ale nie nemožné.

Postupnosť úkonov, ktoré určite pri umývaní okien dodržujte:

# V prvom rade si pripravte čisté vedro, do ktorého dajte čistiaci prostriedok, alebo mydlo a následne zalejte teplou vodou.

# Okná je vždy potrebné čistiť s mäkkou handričkou, ktorou sa dostanete do všetkých častí ako sú napríklad rámy, rukoväť a lišty.

# Okno potom opláchnite čistou vodou za pomoci inej ale taktiež mäkkej handričky.

# Absorbovať prebytočnú vlhkosť vám pomôžu obyčajné noviny. Keď máte okno úplne umyté, vezmite noviny a pretrite nimi celé okno.

okno 2
pixabay.com

Spôsob umývania okien novinami je síce starší a používal sa najmä v čase sovietskej éry, ale je zaručený a naozaj funguje dokonale. Ak ste o takomto spôsobe doposiaľ nepočuli, určite ho vyskúšajte.

Ak máte okná, kde sa nachádzajú rôzne ornamenty, použite prostriedok na čistenie okien a mäkkú handričku. Pri takomto type okien by vám totiž mohla voda zatekať do všetkých malých priestorov.

okno 3
pixabay.com

Pri umývaní veľkých okien vám bude skvelým pomocníkom okenná stierka. Najprv okno umyte klasicky s vodou a čistiacim prostriedkom. Ako náhle okno umyjete, všetku vodu a penu zotrite so stierkou. Táto jednoduchá metóda vám zabezpečí, že z okna zmiznú všetky nečistoty bez zbytočných šmúh.

Čo ak sú okná veľmi znečistené?

Najviac sa okná znečistia počas zimy, kedy sa okná vo väčšine prípadov neumývajú. Za tento čas sa na okná dostane veľké množstvo nečistôt v podobe prachu či smogu, ale samozrejme aj mráz a sneh. Ako sa teda zbaviť nečistôt na oknách?

okno 4
hawwa-mag.com

# Prvá vec, ktorú musíte urobiť je umyť z rámov okien najhrubšiu špinu. Do vedra si napustite teplú vodu a za pomoci handričky sa snažte z rámov dostať čo najväčšie množstvo nečistôt. Myslite však na to, že handričku, ktorou ste umývali nedávajte naspäť do vedra s vodou. Pripravte si nádobu, do ktorej budete žmýkať prebytočnú vodu z handričky. Dostatočne ju vyžmýkajte a až potom znovu namočte do vedra s vodou, následne potom pokračujte v umývaní.

# Ak máte rám okna umytý, prejdite k sklenenej časti. Použitú vodu vylejte a napustite novú s tým, že tentokrát už pridajte aj čistiaci prostriedok. Na túto časť okna použite na umývanie hubku, špongiu. Dbajte na to, aby prípravok dostatočne penil, pretože do peny sa zachytávajú všetky nečistoty.

# Pokiaľ máte okná veľmi znečistené nechajte prípravok pôsobiť aspoň 2 – 3 minúty aby sa špina od okna odlepila, potom iba umyte teplou vodou za pomoci špongie, alebo špeciálnej okennej stierky.

Veľa ľudí sa v poslednej dobe snaží kupovať čo najmenej čistiacich prostriedkov, aby sa vyvarovali zbytočných chemikálií v domácnosti. Ak ste jedným z nich vyskúšajte toto: Namiesto klasického prípravku na umývanie okien si vyrobte svoj vlastný. Do nádoby, ktorá má sprejový uzáver nalejte dostatočné množstvo teplej vody a pridajte tekutý prací prostriedok. Všetko poriadne pretrepte tak, aby sa obe tekutiny spojili a čistiaci prostriedok na okná máte hotový.

Tipy a triky

okno 5
goodhousekeeping.com

Zopár týchto overených trikov vám pomôže vyčistiť okná nie len rýchlejšie ale aj efektívnejšie s tým, že použijete iba zlomok námahy.

# Okná neumývajte keď je vonku vlhké počasie. Celý proces umývania vám bude na nič, pretože sa voda z okien poriadne nestratí a ostanú vám veľké šmuhy.

# Pre dokonalú transparentnosť a lesk skla pridajte do čistiaceho prostriedku malé množstvo amoniaku – odstráni všetky mastné škrvny nie len zo skla, ale aj z rámu.

# Na umývanie drevených rámov okien je najlepšie použiť tekuté mydlo.

K dispozícií už máme aj niekoľko netradičných metód, ktoré sa na prvý pohľad síce zdajú neuveriteľné, ale sú taktiež veľmi účinné:

okno 6
tashmans.com

# Vezmite kriedu a úplne ju rozdrvte. V nádobe ju potom zmiešajte s vodkou tak, aby ste vytvorili hmotu podobnú tekutej smotane. Táto skvelá zmes pomôže vaše okná rýchlo vyčistiť a dodať oknám ten správny lesk.

# Ak sa vám na okne objavili šmuhy po umývaní, použite červenú cibuľu. Prekrojte ju na polovicu a miesto, kde sa šmuha objavila potrite cibuľou. Potom celé okno umyte čistou teplou vodou.

# Pridaním škrobu do vody (jedna polievková lyžica na jeden liter) získate prostriedok, ktorý vašim oknám dodá nezameniteľný lesk.

# Po umytí okien pridajte do vody trochu octu – zabráni tvorbe nepríjemných šmúh.

Žiarivé čisté okná sú našimi očami do okolitého sveta, tak prečo si ich neužívať ? Vyskúšajte niektorí z týchto trikov a sami uvidíte aké čisté okná budete mať. Dajte nám vedieť v komentároch aké triky používate pri umývaní okien vy.

zdroj: babskeveci.sk (Marianna), hozobzor.ru