Moje záclony boli vždy obyčajné a nepôsobili vôbec pekne. Potom som dostala tento nápad, ktorý mi všetci závidia

Lucia Mužlová

Pred mnohými rokmi v južnom Francúzsku vytvoril v jednom malom mestečku krajčír jedinečnú látku, ktorú dnes poznáme pod názvom tyl. Ak nie tylové, určite sa vo vašej domácnosti nachádzajú záclony či závesy z iného materiálu. Moderná obývačka alebo spálňa sa bez záclony jednoducho nezaobíde, a preto sme dnes pre vás pripravili tento článok. Záclony má doma takmer každý, no nie každý z nich dokáže vykúzliť toto.

tyl1
takprosto.cc

Poradíme vám, ako správne vyzdobiť vašu miestnosť len za pomoci záclony. Krásne dekorujú vaše okná a dokonca aj opticky zväčšujú priestor. Taktiež môžete pomocou záclony rozdeliť miestnosť na viac funkčných zón, ako napríklad miestečko na čítanie blízko pri okne či miesto, kde sa môžu hrať vaše deti.

Tyl v interiéri

tyl2
takprosto.cc

Prvá vec, o ktorej musíte rozhodnúť, je druh tylu, alebo teda materiál, ktorý budete používať. Existuje naozaj veľa druhov a tu sú príklady niektorých z nich: guľatý, tvistový, florentský, švajčiarsky, filetový a napríklad anglický. Klasický tyl vám bude slúžiť niekoľko rokov a mali by ste vedieť, že tyl stráca svoju farbu a textúru pokiaľ je až príliš vystavovaný slnečnému žiareniu.

Preto je niekedy lepšie kúpiť závesy, ktoré sú vyrobené z polyesterovej tkaniny. Polyesterové vlákno je odolnejšie voči vyblednutiu a aj po vypraní stále drží svoj tvar.

tyl3
takprosto.cc

Veľmi dôležitou vlastnosťou tylu je priedušnosť. Jednotlivé mriežky nebránia prechodu vzduchu, naopak, vzduch prúdi priamo cez mriežky, čo znamená, že sa vo vnútri usadzuje oveľa viac prachu. V dôsledku toho perieme tylové záclony o trochu častejšie. Niektoré druhy tylu sú však priepustnejšie, a preto sa prach usadzuje len na povrchu, nie priamo vo vnútri.

Ako vešať tyl?

Ak máte menšie okná, určite nestačí zavesiť menšiu záclonku. Práve naopak. Každé okno bude pôsobiť krajšie a väčším dojmom, ak budú okolo trochu objemnejšie záclony.

tyl4
takprosto.cc

V prípade, že vaše steny pôsobia smutným dojmom, je potrebné zakročiť. Použite tyl v rôznych farbách a rôzne textúry, čo pôsobí naozaj veľmi originálne.

tyl5
takprosto.cc

Ak je na jednej stene niekoľko okien, na každom jednom by mala byť záclona. To je ale trochu zradné riešenie, preto majte vždy na pamäti, že v tomto prípade je lepšie, ak ide tyl priamo od stropu.

tyl6
takprosto.cc
tyl7
takprosto.cc

Pokiaľ máte, naopak, okná s medzerami okolo celej miestnosti, jednotlivé pruhy tylu budú krásnou ozdobou. Je to praktické a nápadité.

tyl8
takprosto.cc
tyl9
takprosto.cc

Za pomoci tylu môžete vytvoriť nádherné farebné akcenty, ktoré ozdobia aj tú najnudnejšiu miestnosť. Farebný tyl dobre poslúži aj na vyrovnanie farebnosti v miestnosti.

tyl10
takprosto.cc
tyl11
takprosto.cc

Dokonca aj keď máte rolety či žalúzie, stále môžete okno dozdobiť záclonou. Okno sa okamžite stáva atraktívnejším.

tyl12
takprosto.cc

Kratšie záclony sa hodia, pokiaľ nechcete na okná upozorňovať.

tyl13
takprosto.cc

Pomocou niekoľkých vrstiev dodáte miestnosti objem a vzdušnosť.

tyl14
takprosto.cc
tyl15
takprosto.cc

Rozdeľte priestor na jednotlivé zóny len pomocou záclon. Vyzerá to naozaj skvele.

tyl16
takprosto.cc
tyl17
takprosto.cc

Čipkované záclony pôsobia vždy magicky a tajomne.

tyl18
takprosto.cc

Baldachýn z tylu vyzerá úžasne! Spánok v takejto posteli je oveľa príjemnejší.

tyl19
takprosto.cc

Dokonca môžete ozdobiť aj kúpeľňu.

tyl20
takprosto.cc
tyl21
takprosto.cc

Tu je niekoľko ďalších nápadov a inšpirácií, ktoré by vás mohli osloviť.

tyl22
takprosto.cc
tyl23
takprosto.cc
tyl24
takprosto.cc

Teraz už viete, že s pomocou záclony môžete zmeniť vás byt na nepoznanie. Okrem toho sú záclony oveľa lacnejšou voľbou ako drahé obrazy, sochy a iné umenie, ktoré vytvára v miestnosti atmosféru. Váš domov bude vyzerať vždy skvelo a ak sa posnažíte, tak aj luxusným dojmom.

Páčia sa vám tieto rady a inšpirácie? Zdieľajte tento článok so svojimi priateľkami.

Pozri tiež: Za vykúrenie mojej domácnosti som vždy platila príliš veľa. Vďaka týmto 10 trikom dnes ušetrím až dvojnásobne viac

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

 

Najnovšie články