IKEA chce vytvoriť špeciálne domy. Pomáhať budú starším ľuďom trpiacim demenciou a takto vyzerajú

Kristína Hagarová

Foto: pixabay

Je úžasné, keď sa veľké firmy snažia pomôcť ľuďom, ktorí sú nejakým spôsobom znevýhodnení. Príkladom je aj spoločnosť IKEA, ktorá podľa portálu DesignBoom vytvorila nový projekt, ktorý pomôže ľuďom s demenciou.

Najväčší predajca nábytku IKEA sa spojila so švédskou stavebnou firmou Boklok. Práve tú vlastní spolu so spoločnosťou Skanska a vytvorili projekt, v rámci ktorého už čoskoro vznikne sieť domov, ktoré sa nazývajú Silviabo. Ich cieľ je uviesť na trh cenovo dostupné bývanie pre ľudí trpiacich demenciou.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa IKEA Sverige (@ikeasverige),

Terapeutické záhrady a kúpeľne bez zrkadiel

Súčasťou celého komplexu majú byť terapeutické záhrady a kúpeľne bez zrkadiel. Podstatné však je, aby to bolo cenovo dostupné, pretože starosť o starších ľudí je pre štát podľa Jonasa Spangenberga veľmi nákladné. Medzi ďalšie aspekty dizajnu patria kuchynské spotrebiče so staromódnymi gombíkmi na zlepšenie prístupnosti.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa IKEA Sverige (@ikeasverige),

Vláde ušetria peniaze

Záhrady a kluby zase majú predstavovať priestor pre socializáciu a čas strávený vonku. Domy navrhol práve Boklok a stavebná firma Skanska. Boklok je podľa CNN práve v počiatočnom štádiu spustenia Silviabo vo Švédsku a začína hovoriť s miestnymi vládami o pôde a územnom plánovaní. IKEA verí, že vďaka úsiliu ušetrí vládne peniaze tým, že zabezpečí aj stravovanie pre ľudí, ktorí trpia stareckou demenciou. Tá postihuje ročne viac ako 25 000 ľudí.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa IKEA Sverige (@ikeasverige),

Funkcie, ktoré zlepšia prístupnosť

Spoločnosť zatiaľ postavila malý dom so šiestimi bytmi neďaleko Štokholmu. Silviabo taktiež plánuje ponúknuť verziu svojho domova, ktorá bude vybavená špeciálne pre dôchodcov vo veku 65 rokov, s malými úpravami a možnosťami pridania určitých funkcií, ktoré zlepšia prístupnosť.

Foto: Ikea
Foto: Ikea

Čo si o celom projekte myslíte?

Najnovšie články