Matka nechala v rozhorúčenom aute 5-ročného syna celé dve hodiny. Z jej neuváženého konania by sa mali poučiť všetci rodičia

Lucia Horáková

Oleg Gusev

Odišla na pohovor, no svojho 5-ročného syna nechala zatvoreného v aute pripútaného k autosedačke. Nepochopiteľný čin, ktorý v týchto dňoch rezonuje predovšetkým Ruskom, by mal byť ďalším mementom, že za žiadnych okolností sa nemôžu v autách nechávať bez dozoru deti a ani zvieratá.

Článok pokračuje pod videom ↓

Vonku dosahovala denná teplota 24 stupňov Celzia a 35-ročná Olesya Yeletskova mala namierené na pracovný pohovor do továrne v Stupine pri Moskve. Nebolo by na tom nič neobvyklé, keby so sebou nezobrala aj svojho 5-ročného syna Olega Guseva, ktorého nechala zatvoreného v aute po dobu dvoch hodín.

Gepostet von YAR 89.7 FM am Dienstag, 21. August 2018

Chlapček ostal v aute sám, pripútaný k autosedačke, pričom všetky okná boli pozatvárané. V malom priestore tak vznikol dusný teplý vzduch, ktorý spôsobil, že dieťa čakanie na svoju matku neprežilo.

Žena sa po príchode k autu nervovo zrútila po tom, čo objavila nehybné telíčko svojho syna. Olegovi už nedokázali pomôcť ani privolaní záchranári a museli konštatovať, žiaľ, smrť. Olesyi teraz hrozí za tento neuvážený čin väzenie až na dva roky, no mučivý pocit a výčitky, že si zabila svoje dieťa, jej ostane do konca života.

Gepostet von YAR 89.7 FM am Dienstag, 21. August 2018

Teplota v uzatvorenom aute

I keď sa denná teplota pohybuje okolo príjemných 20 či 25 stupňov Celzia, v uzatvorenom aute sa behom pár minút vytvorí skleníkový efekt.  Vo vozidle tak vzniknú vysoké teploty, ktoré sú pre ľudský organizmus mimoriadne nebezpečné, pre deti a zvieratá dvojnásobne.

V čase, kedy Olesya odišla na pohovor, dosahovala denná teplota 24 stupňov. I keď sa pocitovo mohlo zdať, že práve takáto hodnota nemôže jej synovi v aute ublížiť, veľmi sa mýlila. V uzatvorenom vozidle bez otvorených okien sa totiž za pol hodinu vzduch zohreje na približne 40 stupňov, pri dvojhodinovom pobyte, je táto teplota omnoho vyššia. Chlapček tak bol vystavený obrovskej horúčave bez prísunu čerstvého vzduchu, čo spôsobilo prehriatie organizmu a jeho smrť.

Gepostet von Polícia Slovenskej republiky am Montag, 5. Juni 2017

Pozor si musia dať aj vodiči

Ak musíte v aute stráviť nejaký ten čas a vonku teploty dosahujú tropické hodnoty, mali by ste zbystriť pozornosť aj vy, predovšetkým ak vaše auto nemá zabudovanú klimatizáciu. V horúcom uzatvorenom vozidle totiž vzniká pre vodičov riziko, že ostanú skôr unavenejší, nepozorní a dokonca agresívnejší. Môže tak nastať kolaps organizmu a zvyšuje sa riziko vzniku dopravných nehôd.

Nebezpečné je v aute počas horúčav nechávať rôzne spreje, laky na vlasy, zapaľovače, elektroniku, batérie či potraviny.

Pozri aj: „Chcel si ma zobrať aj keď som kvôli chemoterapii prišla o vlasy.“ Keď uvidíte premenu tejto nevesty, nebudete veriť vlastným očiam

Lucy, dailymail.co.uk

Najnovšie články