Hoci jej názov tomu nenasvedčuje, kyselina listová je jeden z vitamínov B, konkrétne B9. Je potrebná pre látkovú premenu bielkovín a nukleových kyselín, a teda aj tvorbu, obnovu a funkciu buniek ľudského tela. Jej úloha v našom tele je veľmi dôležitá. Dnes sa teší veľkej popularite. Až takej, že to s jej užívaním niekedy preháňame a môžeme si tak zarobiť na veľké nepríjemnosti.
Mentálna retardácia, rast rakovinových buniek, predčasne sivé vlasy a stomatitída. To všetko sa môže pridružiť, ak máte nedostatok kyseliny listovej. Nežartujeme. Ani vy nežartujte s užívaním kyseliny listovej a o užívaní a množstvách dávok sa radšej utekajte poradiť s vašim lekárom.
Kyselina listová hrá dôležitú úlohu v látkovej premene. Na nedostatok kyseliny listovej môže upozorniť málokrvnosť, medzi jej prejavy patria únava, znížená výkonnosť, strata chuti do jedla, vypadávanie vlasov, podráždenosť, chudnutie a u detí spomalenie rastu.
Potravinové zdroje
Kyselinu listovú obsahuje napríklad špenát, brokolica, biela kapusta, pomaranče, droždie, hovädzie a kuracia pečeň, oregano, mäta, listy maliny, arašidy.
Tabletková forma
V lekárňach nájdete hneď niekoľko druhov prípravkov s obsahom kyseliny listovej. Dá sa kúpiť vo forme tabliet alebo prášku, ktorý si rozrobíte vo vode.
Čo ak jej mám málo a čo ak priveľa?
Nedostatok vitamínu B9 má vplyv na funkčnosť nášho tela. Všetkého však veľa škodí, a preto by ste si mali dávať veľký pozor na predávkovanie. Nespôsobuje totiž žiadne väčšie ťažkosti. Až do určitej doby. Mentálna retardácia u detí, poruchy centrálneho systému a krvotvorby, to je len začiatok zoznamu problémov, ktoré môžu nastať, ak máte kyseliny listovej málo. Nevysvetliteľná úzkosť, anémia, problémy s pamäťou, paranoidné stavy, predčasná menopauza, migrény a mnoho iného. Nedostatok kyseliny listovej nemusí byť vždy primárnym spúšťačom všetkých týchto nebezpečenstiev, ale môže problémy výrazne ovplyvniť. Ak by mal napríklad starší človek dostatok kyseliny listovej v čase, keď dostal infarkt, nemuselo byť poškodenie také intenzívne.
Odborníci hovoria len veľmi málo o toxicite kyseliny listovej. Vysoké hladiny v krvi sa objavujú pri hypovitaminóze B12 a u epileptikov môžu vyvolať nebezpečné kŕče. Každé množstvo vo forme doplnkov výživy preto treba bezpodmienečne konzultovať s lekárom. Nie príliš vysoký nadbytok kyseliny listovej by sa mal vylúčiť močom.
Kedy je dosť
Denný príjem kyseliny listovej je individuálny a závisí od životného štýlu osoby. Rýchlejšie ju spotrebúvajú športovci, ľudia, ktorí sa opaľujú, fajčiari, alkoholici, ženy užívajúce antikoncepčné pilulky. Takíto ľudia by preto mali dbať na dostatočný príjem vitamínu B9 buď v strave, alebo formou výživových doplnkov.
Dospelí by mali denne prijať stravou 400 µg kysliny listovej. U detí odporúčané množstvo závisí od veku, napríklad v prvom polroku je optimálna dávka 65 µg, postupne by sa však mala zvyšovať až na 400 µg u dospievajúcej mládeže.
Špecifickým obdobím je tehotenstvo, kedy organizmus potrebuje kyselinu listovú vo zvýšenom množstve. Preto by mala strava budúcej mamičky obsahovať 800 µg kyseliny listovej denne. Netreba však zabúdať, že ak plánujete dieťa, kyselinu listovú by ste mali užívať už aj predtým.
U žien, ktoré mesiac pred otehotnením a počas prvých troch mesiacov tehotenstva konzumovali kyslinu listovú v dávke 800 µg, bol zistený pokles rizika rázštepu chrbtice až o 72%. Avšak ešte stále ostáva faktom, že väčšina tehotenstiev nie je plánovaná, a preto by mala každá žena v reprodukčnom veku užívať kyselinu listovú už ako prevenciu.
Ak užívate alebo ste niekedy v minulosti užívali kyselinu listovú, dajte nám vedieť aké žiadúce, alebo nežiadúce účinky ste na sebe badali.
zdroj: babskeveci.sk (Monika), takprosto.cc
Nahlásiť chybu v článku