Meteorológovia zverejnili ďalšiu komplexnú predpoveď na zimu 2022/2023. Takto to bude vyzerať so snežením

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

S predpoveďami na zimu 2022/2023 sa roztrhlo vrece, no zdá sa, že všetky sú si veľmi podobné. Napriek tomu je z hľadiska predpovede ešte príliš skoro povedať na istotu, ako sa bude zima vyvíjať.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako informuje portál Imeteo, predpovede sa pravidelne aktualizujú a každým dňom sú informácie aktuálnejšie a presnejšie. Stále však musia meteorológovia siahnuť po dlhodobých klimatologických modeloch, ktoré však presnú predpoveď nedajú, len očakávaný charakter prúdenia.

Zima bude teplotne nadpriemerná

Tieto modely stále hovoria o teplotne nadpriemernej zime. December by mal byť v našej oblasti o +0,5 až +1 °C teplejší, ako je dlhodobý priemer. Január by mal byť priemerný a najteplejším mesiacom má byť február. Očakáva sa tiež, že Európa bude mať na väčšine kontinentu nadpriemerné teploty. Nad časťami západnej a časťami strednej Európy sa môžu vyskytnúť obdobia s väčším počtom studených frontov, čo znamená chladnejšie dni.

Snehu bude menej

To znamená, že severné prúdenie môže zasiahnuť stred Európy ešte v priebehu roka a začiatkom budúceho roka. Viaceré modely sa nezhodujú, avšak je vysoký predpoklad, že zrážky budú nad strednou a západnou Európou priemerné až suché. Podľa predpovede bude nad Európou menej snehu, pričom vo vyšších polohách ho môže byť viac.

Viac správ o počasí nájdete na imeteo.sk