MIMORIADNA SPRÁVA: Na základnej škole vo Vrútkach sa strieľalo

Lucia Mužlová

Foto: Facebook (Polícia Slovenskej republiky)

Polícia Slovenskej republiky informovala na svojom Facebooku o zásahu na základnej škole vo Vrútkach. V škole malo dôjsť k napadnutiu jedného z pracovníkov školy.

Článok pokračuje pod videom ↓

Rovnako informovali, že prípad má jednu dospelú obeť. Policajné hliadky momentálne zasahujú vo Vrútkach, kde malo dôjsť k napadnutiu pracovníkov školy neznámym mužom. Po útoku zahynula jedna dospelá osoba. Voči dospelému útočníkovi použili policajti donucovacie prostriedky – zbraň, po čom útočník zahynul. Na miesto bol vyslaný aj posttraumatický tím.

Na miesto už smeruje policajný prezident Milan Lučanský. Polícia má situáciu pod kontrolou. Podľa aktualizovaných informácií polície mala po útokoch zahynúť jedna dospelá osoba. Podľa našich informácií útočník mal dobodať riaditeľku a jej zástupcu, ktorý aj zraneniam podľahol. Zranení by mali byť aj žiaci. Informuje o tom TV Markíza.

Pri incidente na základnej škole vo Vrútkach zomreli dvaja ľudia. Päť osôb je zranených, sú medzi nim aj deti. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Alena Krčová.

Útočníkom bol 22-ročný Martinčan. Po jeho útoku prišla o život jedna dospelá osoba. Ďalšie osoby útočník zranil a sú na ošetrení v martinskej nemocnici. Ide o dve deti a dve dospelé osoby. Po zásahu polície prišiel o život aj útočník. Podľa informácií MY Turiec bol útočníkom bývalý žiak, ktorý mal okolo desiatej hodiny násilne vniknúť do školy.

Na miesto už smeruje okrem policajného prezidenta Milana Lučanského aj minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO), TASR to povedala hovorkyňa rezortu vnútra Barbara Túrosová. Do Vrútok sa chystá aj predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina), potvrdila to jeho hovorkyňa Michaela Jurcová.

Aktualizované informácie

Útočník na škole vo Vrútkach mal konať sám, počas služobného zákroku sa zranili aj policajti z odrazených guliek. Sú ošetrovaní a mimo ohrozenia života. Na mieste činu vo Vrútkach to uviedol prezident Policajného zboru Milan Lučanský.

„Podľa tej informácie, ktorú mám, tak sa niektoré guľky odrazili. Treba brať do úvahy, že sú to veľmi špecifické situácie. Na toto sú policajti cvičení,“ uviedol Lučanský. Zranení policajti sú podľa jeho informácií na ošetrení a mimo ohrozenia života. Podľa prvotných informácií mal útočník byť sám. V prípade, že nebol, sú na mieste prítomné naďalej pripravené policajné zložky.

Bývalý žiak školy, ktorý mal mať psychické problémy, mal vojsť najprv do školy kde rozbil sklenenú výplň. Následne mu bol podľa Lučanského kladený odpor zo strany zástupcu riaditeľa školy, ktorého potom útočník smrteľne zranil. „Následne vbehol do najbližšej triedy, ktorú mal po pravej ruke, a tam napadol učiteľku a dve deti,“ doplnil Lučanský. Útočníka prenasledoval z miesta činu školník, ktorý sa ho pokúsil zadržať napriek tomu, že bol sám zranený. Útočníka následne zastrelila polícia.

Policajný prezident avizoval, že sa dali stiahnuť z okolia kamerové záznamy a polícia vyťažuje svedkov, ktorých následne vypočuje. Na mieste sú zástupcovia prokuratúry, miestneho krajského riaditeľstva Policajného zboru, policajti z Národnej kriminálnej agentúry, ako aj príslušníci Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR. Policajti z inšpekcie budú skúmať služobný zákrok, tak ako im to káže zákon.

Lučanský zákrok policajtov ocenil s tým, že je rád, že nedošlo k ďalším stratám na životoch. Podľa jeho názoru je páchateľom v takomto psychickom stave už pri úteku všetko jedno a následne sa stávajú väčšie tragédie. „Chvalabohu, že boli policajti prítomní,“ uzavrel Lučanský.