Vek odchodu do dôchodku môže byť čoskoro zastropovaný. Slováci vraj odchádzajú do penzie neskoro

SITA

FOTO TASR - Pavel Neubauer / unsplash

Vek odchodu do dôchodku sa stále zvyšuje na základe automatu, pretože je naviazaný na strednú dĺžku života seniorov. Otázkou je, či sa nájde ústavná väčšina na zavedenie stropu veku odchodu do dôchodku. Vo štvrtkovej diskusnej relácii TV JOJ Na hrane to uviedol Erik Tomáš (Hlas-SD).

Článok pokračuje pod videom ↓

Tomáš pripomenul, že v tomto roku nebolo technicky možné doručiť seniorom 13. dôchodok vo výške priemerného dôchodku. Všetci poberatelia dôchodkov však dostanú okrem 13. dôchodku v doterajšej výške ešte jeden mimoriadny príspevok, a to vo výške 300 eur. Oponent Tomáša Milan Majerský (KDH) kritizoval, že pomoc by mala byť adresnejšia.

Vlastný návrh KDH

Strana KDH podľa neho prišla s vlastným návrhom, ktorý by pomohol najmä najchudobnejším, ale týkal by sa aj rodín v núdzi. Podľa Tomáša má však koalícia aj riešenia pre iné ohrozené skupiny, no v tomto roku by Sociálna poisťovňa (SP) nestihla rozdeliť financie medzi jednotlivé kategórie ľudí.

Je rodičovský dôchodok diskrimináciou?

Pokiaľ ide o rodičovský dôchodok, Tomáš ho považuje za diskriminačný voči ľuďom, ktorí deti nemajú. Riešením preto podľa neho je 13. dôchodok, ktorý dostanú všetci seniori bez ohľadu na počet detí. „Rodičovský dôchodok je aj motiváciou, prečo by obyvatelia chceli mať deti. Zároveň nemôžeme siahnuť na peniaze tým, ktorí často suplujú štát a pomáhajú ľuďom, ktorí sú na to odkázaní,“ povedal Majerský v súvislosti s nedávnym vyhlásením Tomáša, že rodičovský dôchodok v súčasnej podobe od budúceho roka skončí.

Ako to bude po novom?

Najnovšie články