Minuli ste dezinfekčné prostriedky aj antibakteriálne gély? Toto vás zachráni v poslednej chvíli

Lucia Mužlová

Foto: redakcia Babské veci

Núdzový stav si vyžaduje niekedy aj núdzové riešenia. Správ o koronavíruse je momentálne všade veľa. Nie všetky sú pozitívne, no určite je dôležité zachovať si chladnú hlavu a nepanikáriť.

 

Keď bola celá situácia ešte len v začiatkoch, ľudia sa zásobili dezinfekčnými prostriedkami, čističmi, nechýbali ani vypredané antibakteriálne gély. Pripravili sme pre vás sériu článkov o tom, ako si ich môžete vyrobiť aj doma.

Momentálne je situácia taká, že v Európe zažíva nový vírus SARS-CoV-2 svoj vrchol a v mnohých domácnostiach dezinfekcia dochádza. Zaujímalo nás, či je niečo, čím by sa dala dobre nahradiť. Skvelé tipy sú napríklad: klasický alkohol, peroxid vodíka, koloidné striebro a Alpa. Je tu však ešte jedna vec, ktorú majú doma snáď všetky ženy. Bude sa nám hodiť?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Petrusha (@petrusha_van) on

Odlakovač na nechty s acetónom

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Annals oftalmology je odlakovať na báze acetónu účinný aj ako dezinfekcia. Acetón, látka, ktorej sme sa bežne vyhýbali a kupovali sme si skôr odlakovače na nechty, ktoré ju neobsahujú je známa aj ako prírodný dezinfekčný prostriedok. Rovnako aj etylacetát. Táto organická látka sa vyrába vo veľkom aj ako súčasť rozpúšťadiel. Obe látky sú účinné proti vírusom a baktériám.

Dôležité informácie

Foto: pixabay

Určite odporúčame si odlakovač nariediť v pomere 1:1. Dajte si ho do nádobky s rozprašovačom a túto tekutinu používajte napríklad výhradne na dezinfekciu mobilných telefónov, kľúčov, ovládačov na televízor a iné zariadenia, na čistenie kľučiek a povrchov, ktorých sa dotýkate najčastejšie, napríklad sporák, mikrovlnná rúra a dvere na chladničke.

Tam sa totiž nachádza najviac baktérií. Tieto povrchy by sme teraz mali čistiť oveľa dôslednejšie a častejšie. Odlakovačom ale nečistite drevené a lakované povrchy. Mohli by ste tak poškodiť kusy nábytku.

0
Komentovať