Moja kamarátka si myslela, že jej tehotenstvo po 35-ke bude riskantné. Doktor jej však povedal niečo, čo dovtedy netušila

Lucia Taňkošová

brightside.me

Vychovávať dieťa je vzácna a úžasná cesta, ktorá dokáže prinášať šťastie i radosť tak, ako aj výzvy a starosti, odhliadnuc od veku dieťaťa. Dá sa teda určiť ten naozaj správny čas, kedy sa stať matkou? 

Nové výskumy poukazujú na to, že otehotnieť po 35. roku života má veľké výhody. Hranica priemerného veku žien, ktoré sa chcú stať matkami po prvýkrát, sa neustále zvyšuje a nie je to len odrazom  najnovšej módy.

Ženy od 30 do 40 rokov sa cítia oveľa bezpečnejšie a odhodlanejšie. Je taktiež oveľa pravdepodobnejšie, že sa cítia istejšie vo vzťahoch a svojej kariére. Po stáročia sa tehotenstvo po 35. roku života považovalo za riskantné. Avšak, veda objavuje nové benefity súvisiace s neskorším tehotenstvom. Je preukázané, že mať dieťa po 35-ke zvyšuje dlhovekosť. Aktuálna štúdia na Univerzite v Južnej Karolíne prišla so zistením, že porodiť dieťa v tomto veku dokonca zlepšuje mentálne schopnosti matky.

Ako prišli vedci k takému záveru?

brightside.me
brightside.me

Výskumníci otestovali 830 žien, ktoré boli v období menopauzy. Ženy, ktoré sa výskumu zúčastnili, boli testované na plánovanie, vizuálne vnímanie, verbálnu pamäť, sústredenie a pozornosť.

Zistilo sa, že ženy, ktoré mali svoje prvé dieťa po 24. roku svojho života, preukazovali lepšie výsledky v testoch duševnej čulosti, pri riešení problémov a verbálnych zručností, v porovnaní s tými, ktoré sa stali matkami vo veku od 15 do 24 rokov. Ženy, ktoré mali svoje posledné dieťa po 35-ke, mali lepšiu verbálnu pamäť a poznávanie.

Aký je dôvod, že sú duševne odolnejšie a vyspelejšie?

brightside.me
brightside.me

Súvisí to s nárastom hormónov – estrogénov a progesterónov v tehotenstve, ktoré, ako sa ukázalo, majú významný vplyv na funkciu a celkovú „chémiu“ mozgu, predovšetkým, ak posledné tehotenstvo prebehlo vo vyššom veku.

Rozhodnutie, kedy mať dieťa nie je nikdy jednoduché a tehotenstvo v ktoromkoľvek veku má svoje výhody i nevýhody. Najdôležitejšou vecou je najprv konzultovať svoje tehotenstvo s gynekológom a uistiť sa, že bude prebiehať bez komplikácií.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia Taňkošová), brightside.me

Najnovšie články