Moja kamarátka si myslela, že jej tehotenstvo po 35-ke bude riskantné. Doktor jej však povedal niečo, čo dovtedy netušila

Lucia Taňkošová

brightside.me

Vychovávať dieťa je vzácna a úžasná cesta, ktorá dokáže prinášať šťastie i radosť tak, ako aj výzvy a starosti, odhliadnuc od veku dieťaťa. Dá sa teda určiť ten naozaj správny čas, kedy sa stať matkou? 

Článok pokračuje pod videom ↓

Nové výskumy poukazujú na to, že otehotnieť po 35. roku života má veľké výhody. Hranica priemerného veku žien, ktoré sa chcú stať matkami po prvýkrát, sa neustále zvyšuje a nie je to len odrazom  najnovšej módy.

Ženy od 30 do 40 rokov sa cítia oveľa bezpečnejšie a odhodlanejšie. Je taktiež oveľa pravdepodobnejšie, že sa cítia istejšie vo vzťahoch a svojej kariére. Po stáročia sa tehotenstvo po 35. roku života považovalo za riskantné. Avšak, veda objavuje nové benefity súvisiace s neskorším tehotenstvom. Je preukázané, že mať dieťa po 35-ke zvyšuje dlhovekosť. Aktuálna štúdia na Univerzite v Južnej Karolíne prišla so zistením, že porodiť dieťa v tomto veku dokonca zlepšuje mentálne schopnosti matky.

Ako prišli vedci k takému záveru?

brightside.me
brightside.me

Výskumníci otestovali 830 žien, ktoré boli v období menopauzy. Ženy, ktoré sa výskumu zúčastnili, boli testované na plánovanie, vizuálne vnímanie, verbálnu pamäť, sústredenie a pozornosť.

Zistilo sa, že ženy, ktoré mali svoje prvé dieťa po 24. roku svojho života, preukazovali lepšie výsledky v testoch duševnej čulosti, pri riešení problémov a verbálnych zručností, v porovnaní s tými, ktoré sa stali matkami vo veku od 15 do 24 rokov. Ženy, ktoré mali svoje posledné dieťa po 35-ke, mali lepšiu verbálnu pamäť a poznávanie.

Aký je dôvod, že sú duševne odolnejšie a vyspelejšie?

brightside.me
brightside.me

Súvisí to s nárastom hormónov – estrogénov a progesterónov v tehotenstve, ktoré, ako sa ukázalo, majú významný vplyv na funkciu a celkovú „chémiu“ mozgu, predovšetkým, ak posledné tehotenstvo prebehlo vo vyššom veku.

Rozhodnutie, kedy mať dieťa nie je nikdy jednoduché a tehotenstvo v ktoromkoľvek veku má svoje výhody i nevýhody. Najdôležitejšou vecou je najprv konzultovať svoje tehotenstvo s gynekológom a uistiť sa, že bude prebiehať bez komplikácií.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia Taňkošová), brightside.me