Otázka správnej výchovy dieťaťa sa stáva čoraz diskutovanejšou témou. Výchovné metódy niektorých rodičov sa v mnohom líšia od názorov odborníkov. Obe strany však majú rovnaký cieľ. Vychovať z dieťaťa zodpovedného, samostatného, slušného a empatického človeka. So snahou poradiť rodičom prišli najnovšie aj vedci z Harvardskej univerzity a venujú im týchto šesť rád.
Naučte dieťa kontrolovať svoje emócie
Sklamanie, hnev či smútok ovplyvňuje do veľkej miery nielen nás, ale aj naše deti. Naučme ich preto, ako sa vysporiadať s negatívnymi emóciami pomocou jednoduchého triku. Postačí hlboký a pomalý nádych nosom, výdych ústami a napočítať do päť. Ak sa vaše dieťa nabudúce ocitne v niektorej z týchto negatívnych situácií, pripomeňte mu trik, ktorý ste sa spolu naučili a urobte ho spoločne.
Naučte ho prijať zodpovednosť za svoje činy
Pre každé dieťa je mama a otec vzorom, ktorý sa snažia napodobniť a ktorému chcú byť podobní. Vysvetľujte im, prečo a ako by mali pomáhať druhým ľudom, prečo je dôležité starať sa o svet okolo nás, jednoducho, čo je správne a čo nie. Naučte dieťa, čo to znamená byť zodpovedný za svoje činy. A čo je najdôležitejšie, nezabúdajte, že dieťa vás sleduje a snaží sa po vás opakovať, preto buďte pre deti príkladom.
Učte dieťa pomáhať iným a byť empatickým
Pre dieťa je veľmi dôležité, aby dokázalo súcitiť a byť empatický nielen voči svojim kamarátom a blízkym, ale voči každému, kto potrebuje pomoc. Skúste sa svojho dieťaťa opýtať, ako by sa cítilo ono, keby bolo v triede novým žiakom. Takto jednoducho ho prinútite vžiť sa do kože druhého. Opýtajte sa ho, čo dokáže urobiť pre deti, ktoré nemajú čo jesť. A čo s tými, ktorí nemajú kde bývať? Práve vy, ako rodič, v nich takto dokážete rozvíjať zmysel pre sociálne a spoločenské záväzky.
Naučte ho poďakovať sa
Naučiť dieťa oceniť, ak preňho niekto niečo urobí, je ďalším nezanedbateľným krokom. Začnite s malými vecami. Napríklad, požiadajte ho, aby objalo starú mamu a poďakovalo sa jej za chutné koláče. Pripomínajte mu, aby vám bolo vďačné, a aby poďakovalo za všetko, čo mu poskytnete. Výskumy totiž ukázali, že ľudia, ktorí sa nebránia prejaviť vďaku, sú oveľa šťastnejší a zdravší.
Vštepujte dieťaťu rodinné hodnoty a učte ho, ako sa správať slušne
Stanovte si vlastné rodinné hodnoty a uistite sa, že ich vaše dieťa dodržiava slovom aj skutkom. Všímajte si, ako sa dieťa prejavuje. Správa sa úctivo? Dodržuje svoje sľuby? Ako sa správa ku svojím kamarátom? Ako sa správa k tým, ktorí ho nahnevajú?
Venujte dieťaťu dostatok času
Ak celá vaša komunikácia s dieťaťom bude iba o dodržiavaní disciplíny, vaša snaha bude pravdepodobne zbytočná. Vybudujte si s dieťaťom dôveryhodné priateľstvo. Rozprávajte sa spolu, hrajte sa, choďte na výlet, jednoducho – strávte spolu čo najviac času. A samozrejme, nezabúdajte mu prejaviť vaše city. Nebráňte sa pochvale, ukážte a povedzte mu, ako veľmi ho ľúbite. Aj takto sa z dieťaťa stane úprimný človek plný lásky a rešpektu, ktorý dokáže bez obáv zdieľať tieto city s ostatnými.
zdroj: babskeveci.sk (Lucia Taňkošová), brightside.me
Nahlásiť chybu v článku