Možno ich máte aj vy. 15 genetických mutácií, ktoré vedci hodnotia ako výsledok incestu

Lucia Mužlová

Incest je tabu takmer v každej kultúre po celom svete, ale nebolo to vždy tak. Šľachtici a kráľovia sa pokúšali udržať kráľovskú krv čistú práve takýmto spôsobom. Najmä egyptskí vládcovia sa často ženili so svojimi súrodencami alebo vlastnými deťmi. Mnohé prípady nám poskytli prehľad o vážnych genetických mutáciách, ktoré vedecké články pripisujú okrem iného aj incestu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Habsburská čeľusť

ranker.com

Tento genetický stav, nazývaný aj prognathisma, je spojený so vznešenými rodinami. Po tom, ako prišiel rod Habsburgovcov k moci, sa ich rodina začala rozrastať. Páni si totiž hľadali manželky v rodinných kruhoch. Utvárali manželstvá s rodinnými príslušníkmi, aby si zabezpečili ochranu svojich záujmov. Cena za takéto zväzky bola príliš vysoká. Ich deti sa rodili s obrovskými dolnými čeľusťami. Najhorší prípad tohto ochorenia pochádza zo Španielska. Karol II. bol obeťou tejto choroby. Nemohol správne hovoriť, nemohol prežúvať a mal problém so slinami. Chodiť sa naučil vo svojich 8 rokoch a okrem toho bol aj neplodný.

Lebka Misshapen

ranker.com

Ak sa pozriete na mnohé starodávne egyptské busty, môžete si všimnúť, že ich hlavy majú trochu smiešnu, predĺženú zadnú časť. Tento prvok nie len štylistickou voľbou umelca. Mnohí egyptskí vládcovia mali svoje hlavy presne v takomto tvare. Aj táto anomália je spojená s incestom. Výsledkom spojenia blízkych príbuzných boli deformované lebky batoliat. Je potrebné poznamenať, že mnohí ľudia si svoje lebky balili do plachiet, aby ich hlava rástla v rovnakom tvare. Týmto ochorením trpel kráľ Tutanchamón a okrem zvláštneho tvaru lebky, mu chýbalo mnoho kostí na nohách.

Nedostatok nechtov

ranker.com

Ak premýšľate o inceste, napadnú vás chýbajúce končatiny, zuby alebo prsty navyše. Toto sú najčastejšie príznaky incestu, no rodia sa aj deti, ktorým niektoré veci chýbajú. Rodina Kingstonových,  ktorá praktizuje polygamiu a okrem iného aj incest, je mnohopočetná rodina. Ich deti sa však narodili bez nechtov. Mohlo by to súvisieť s akoukoľvek genetickou chorobou, no môžeme s istotou tvrdiť, že rozšírený incest v rodine s tým má niečo spoločné.

Hemofília

ranker.com

Niekoľko významných európskych kráľovských rodín bolo úplne zahalených incestom. V 50. rokoch 20. storočia mala kráľovná Viktória a Albert dieťa, ktoré malo problémy so zrážaním krvi. Napriek tomu, že rodičia tohto dieťaťa neboli súrodenci, ich predkovia, ktorí praktizovali incest, spôsobili tento jav. Viacero predkov začalo prejavovať podobné problémy s krvácaním. Hemofília, tiež nazývaná kráľovská choroba, je genetická porucha, ktorá spôsobuje nadmerné krvácanie. V minulosti bola rozšírená práve kvôli incestu.

Mikrocefália

ranker.com

Medzi pakistanskými moslimami sa ešte stále konajú sobáše medzi blízkymi príbuznými a dopad týchto manželstiev sa stáva čoraz viditeľnejší. Nedávna štúdia poukazuje na to, že asi 63% Pakistancov sa zúčastňuje podobných manželstiev, kedy sa dieťa rodí s nezvyčajne malou hlavou. To znamená, že mozog sa úplne nevyvíja. Mierne až ťažké mentálne retardovanie je hlavným rizikom. V pakistanskej kultúre to znamená, že 1 z 10 000 ľudí má tento problém. Hemofília trápila aj ruskú kráľovskú rodinu Romanovcov.

Rázštep

ranker.com

Spomínaný Tutanchamón trpel aj rázštepom podnebia. Táto mutácia spôsobuje veľké problémy pri prehĺtaní, dýchaní a príjem potravy je veľmi bolestivý. V modernej spoločnosti je táto genetická mutácia najviac rozvinutá v Keni či Indii. Ide o chudobné oblasti, kde je veľmi ťažké nadviazať kontakt s osobami mimo rodiny.

Konská noha

ranker.com

Toto je ďalšia porucha a ďalší príklad toho, ako incest ovplyvňuje genetiku detí. Konská noha popisuje množstvo abnormalít, no vo všeobecnosti ide o chodidlá, ktoré sú poškodené či skrútené. V minulosti sa takto deformované nohy vložili medzi drevené laty, aby sa vyrovnali, no tento spôsob trvalo ovplyvnil chôdzu dieťaťa.

Albinizmus

ranker.com

Albinizmus je stav, keď vášmu telu chýba melanín, látka, ktorá dodáva farbu pre vaše vlasy, pokožku, pery a ďalšie časti tela. Ľudia s albinizmom majú svetlé oči, bledú pokožku a biele vlasy, aj keď pochádzajú z rodiny s tmavou pleťou. Pri inceste je pravdepodobnosť, že sa narodí dieťa s albinizmom, veľmi vysoká. Opäť však podotýkame, že to nie je jediný prípad, kedy sa rodia deti s touto genetickou mutáciou. Veľmi dobrým príkladom je Portoriko. Všetci dobre vieme, že farba ich pokožky je tmavá, no aj napriek tomu patrí medzi krajiny s najväčším počtom albínov na svete.

Ťažká asymetria

ranker.com

Vo filmoch vidíte ľudí splodených z incestu ako príšery s hroznými tvárami. Degenerácia spôsobuje vrodené chyby, ktoré zahŕňajú drastickú tvárovú asymetriu. Keď sa narodí takéto dieťa, obidve strany tváre má skoro totožné (s menšou asymetriou) vrátane uší, očí, nosa a úst. Potomkovi incestu sa po čase začne meniť tvár, oči môžu byť vyššie alebo nižšie a môžu mať rozdielne veľkosti. Uši môžu byť nerovnomerné a ústa môžu mať sklon do jednej strany. Určite to neznamená, že človek je netvor, ale je to pozoruhodný vedľajší účinok takéhoto spojenia.

Nanizmus

ranker.com

Nanizmus je choroba, ktorá je spojená s niekoľkými generáciami v rodine, ktorá bola spojená incestným vzťahom. Táto choroba sa rozšírila aj v meste Lancaster v Pensylvánii. Toto mesto sužovali problémy s nízkou pôrodnosťou, čo sa obyvatelia rozhodli riešiť po svojom. Incest nebol ničím výnimočným, a tak sa začali rodiť trpasličie deti.

Spojené prsty

ranker.com

Podľa niektorých štúdií sa zdá, že spájanie končatín (polydactylizmus) je najbežnejší u detí incestu. V tomto stave sa prsty spoja a rastú ako jeden. Kmeň Vadoma v Zimbabwe, má vysoký výskyt spojených končatín v nohách, čo im dáva podivné prezývky, napríklad „pštrosí ľudia“.

Neplodnosť

ranker.com

Deti z incestných zväzkov nie sú príliš životaschopné. Buď plod zlyhá, alebo sa dieťa narodí mŕtve. Životaschopnosť spermií aj vajíčok môže byť negatívne ovplyvnená alebo reprodukčný systém jednoducho nefunguje normálne.

Skolióza

ranker.com

Jedná sa o genetický stav, ktorý je dosť bežný, dokonca aj bez prítomnosti incestu. Skolióza sa stane, keď chrbtica vykazuje abnormálne zakrivenie smerom k jednej strane chrbta. V závažných prípadoch to môže mať vplyv na chôdzu či sedieť pohodlne a môže vyžadovať chirurgický zákrok alebo niekoľko rokov cvičení. Vieme tiež, že táto choroba môže byť prenesená geneticky. Z tohto dôvodu incest spôsobuje skoliózu oveľa pravdepodobnejšie.

Poruchy imunitného systému

ranker.com

Deti narodené z incestu majú tendenciu byť často choré. Zatiaľ čo to môže súvisieť s citlivosťou kostry, svalov alebo orgánov, hlavným faktorom je chybný imunitný systém. V správne fungujúcom imunitnom systéme telo bojuje proti rôznym ochoreniam. Dieťa, ktoré je narodené z incestného zväzku, je náchylnejšie na choroby. Naša DNA potrebuje rozmanitosť, aby vytvorila silný imunitný systém.

Kryptorchizmus

ranker.com

V preklade – skrytý semenník. Približne 3% chlapcov má tento stav, ktorý môže spôsobiť neplodnosť, rovnako ako rôzne reprodukčné poruchy. Táto choroba môže byť spojená s ďalšími problémami, vrátane syndrómu Younh-Maders, ktorý sa spája s problémami v oblasti chrbtice a končatín, ako sme už spomenuli. Kryptorchizmus môže byť spôsobený duplikovanými chromozómami a ukázalo sa, že je bežnejší u detí z incestných vzťahov.

interez4
zdroj: babskeveci.sk (Hana Dovcová), ranker.com