Na adresu svojej dcéry si mamička prečítala nechutné komentáre. Má 4 roky a stále nosí plienku

Kristína Hagarová

Foto: Instagram (itslauramazza)

Každý jeden rodič chce pre svoje dieťa to najlepšie. Niekedy však nie je jasné, čo vlastne to najlepšie je. Každý rodič si to totižto predstavuje úplne inak. Jedna z najhorších vecí je, že hoci každý by sa mal starať o svoje dieťa, najviac dokáže súdiť jedna matka druhú.

Článok pokračuje pod videom ↓

Niektoré deti sa rozvíjajú rýchlejšie, druhé zase pomalšie. Jedna mamička nedávno dostala od druhých matiek poriadnu lekciu, pretože jej štvorročné dieťa stále nosí plienky. Ako uvádza portál Mirror, mamička a blogerka Laura Mazza práve na sociálnych médiách zistila, že by sa mala hanbiť za to, že jej štvorročná dcéra Sofia stále nosí plienky.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Laura Mazza BAppSc(Psych) MSW (@itslauramazza),

Jej dieťa robilo všetko vtedy, keď chcelo

„Má štyri roky. Štyri roky, päť týždňov a jeden deň. Keď mala šesť mesiacov, neposadila sa. Ani keď mala osem mesiacov. Zobrala som ju k špecialistovi a ten mi povedal, že to je v poriadku, že to všetko začne robiť vo svojom vlastnom čase. A tak sa aj stalo. Keď ešte stále nechodila, opäť sme ju zobrali k špecialistovi a ten povedal, že sa tam dostane, ale v jej vlastnom čase. Ani nezačala hovoriť tak rýchlo ako jej dvaja bratia. Opäť som ju zobrala k špecialistovi a povedal, že to začne robiť v jej vlastnom čase. A stalo sa tak,“ napísala.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Laura Mazza BAppSc(Psych) MSW (@itslauramazza),

Odsudzovali ju

„Dôležité míľniky zdolala neskôr ako iné deti. Je iná. Ale neurobila som nič iné. Všetky svoje deti som milovala rovnako. Je zábavná, divoká, vie, čo chce a čo nie. Vytvára si svoj vlastný život. Robí veci inak, pretože je iná. Robí veci svojím vlastným spôsobom a vo svojom vlastnom čase. Takže dnes, keď som sa stretla s odsudzujúcimi pohľadmi na to, že ešte nechodí sama na záchod a nosí plienku, spomenula som si na to. Zodvihla som hlavu a povedala som, že to bude robiť. Keď bude ona chcieť a keď príde ten čas.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Laura Mazza BAppSc(Psych) MSW (@itslauramazza),

Mamičky jej dali za pravdu

Aj keď sa stretla aj s vlnou nesúhlasu, našla si aj veľa mamičiek, ktoré zažívali rovnaké veci. „Doslovne som mala pocit, ako keby som čítala príbeh o svojej dcére. Je to také ťažké. Máte pocit, že robíte niečo zlé tým, že ich nenútite, ale nemôžem ju proste tlačiť. Som šťastná, že ste to zdieľali, ďakujem,“ napísala jedna žena. „Deti majú na všetko svoj vlastný čas. Moja dcéra nechodila do 15 mesiacov. Kamoška mi stále pripomínala, že jej syn už chodil od deviatich.“

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Laura Mazza BAppSc(Psych) MSW (@itslauramazza),

Každé dieťa je iné

„Je to perfektné a je to pravda. Nesúďte seba a svoje dieťa podľa predpokladov iných ľudí. Nechajte veci plynúť, nech sa to proste stane.“ Skutočne je potrebné pripomínať si, že každé dieťa je iné, tak ako je aj každý z nás iný. Na rôznych materských fórach mamičky donekonečna diskutujú o tom, čo by malo dieťa v ktorom veku zvládať. To, že dieťa začne chodiť alebo rozprávať o pár mesiacov neskôr ako iné, však ešte nič neznamená. Rovnako je to aj s nočníkom. Niektorým deťom to ide rýchlejšie, než iným.

Na druhej strane, vo väčšine materských škôl na Slovensku je podmienkou prijatia práve to, že dieťa musí vedieť chodiť samo na záchod. Práve škôlka je akýsi medzník v tom, dokedy by to dieťa malo zvládnuť. Je však len na vás, ako sa k tomu postavíte.