AKTUÁLNE: Celodenné búrky s krúpami a výstraha od SHMÚ. Vieme, kde sa vyskytnú

Lucia Mužlová

Foto: archív TASR

Máme za sebou týždeň s extrémnymi teplotami, no v závere sa vyskytli aj búrky s krúpami. Aké počasie nás čaká dnes? Podľa meteorológov sa mierne ochladí a bude zamračené. Najnovšie správy o počasí priniesla aj TASR.

Článok pokračuje pod videom ↓

 

View this post on Instagram

 

A post shared by iMeteo.sk (@imeteo.sk) on

Do našej oblasti prúdi chladnejší vzduch. Oblačno a na juhu prehánky alebo búrky. Teploty 23 až 28 stupňov C. Na západnom Slovensku prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 18 až 15 a najvyššie denné 25 až 28 stupňov C. Na strednom Slovensku prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 17 až 12 a najvyššie denné 23 až 27 stupňov C. Na východnom Slovensku prevažne oblačno. Najnižšie ranné teploty 17 až 13 a najvyššie denné 23 až 27 stupňov C.

V tatranskej oblasti, na východnej Orave a v Zamagurí meteorológovia včera pozorovali intenzívne búrky, ktoré boli sprevádzané silnou bleskovou aktivitou a krúpami s priemerom jeden až dva centimetre. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) na sociálnej sieti.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by iMeteo.sk (@imeteo.sk) on

„V najbližších hodinách sa intenzívne búrky môžu tvoriť najmä na strednom a východnom Slovensku, na západe je ich vývoj výrazne limitovaný čerstvým severozápadným vetrom,“ uvádza SHMÚ. Ten vydal výstrahy 1. stupňa pred búrkami pre veľkú časť územia Slovenska s platnosťou do polnoci. Pre okresy Kežmarok a Stará Ľubovňa platia výstrahy 2. stupňa, úhrny zrážok tu môžu dosiahnuť 30 až 50 milimetrov.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by iMeteo.sk (@imeteo.sk) on

SHMÚ vydal aj hydrologické výstrahy pred prívalovými povodňami 1. stupňa pre okresy Poprad a Stará Ľubovňa a výstrahu 2. stupňa pre okres Kežmarok. „Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkachpredpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ upozorňujú meteorológovia. SHMÚ vydal výstrahu prvého stupňa pre celé územie SR s platnosťou od nedele 11.00 h do pondelka (17. 6.) 00.00 h.

Studený front, ktorý na naše územie priniesol včera početné búrky bude počasie na našom území ovplyvňovať aj dnes. Búrok bude síce menej, no naďalej môžu byť intenzívne, informoval portál imeteo. Búrky sa dnes môžu vyskytovať najmä v južnej polovici územia a na východe, ale práve v Nitrianskom, v časti Trnavského a Banskobystrického kraja by mali byť najintenzívnejšie, dodáva imeteo.