Prvý a druhý stupeň sa už čoskoro zruší. Pripravte sa na nové rozdelenie základných škôl

Kristína Hagarová

FOTO TASR - Martin Baumann

Zdá sa, že s prvým a druhým stupňom na základných školách sa môžeme už čoskoro rozlúčiť. Po novom sa vzdelávanie mladších detí bude končiť až piatym ročníkom.

Článok pokračuje pod videom ↓

Informoval o tom portál TVNoviny. Ako ďalej informuje portál, potvrdilo to aj ministerstvo školstva, riaditelia však nadšení nie sú a reformy sa obávajú. Nie je jasné, kto bude piatakov učiť a čakajú aj na to, ako sa rozdelí učivo. Prvý a druhý stupeň sa na základnej škole rozdeľuje už desiatky rokov. Tento raz prichádza zmena a bude to na tri cykly.

Základom budú tri cykly

Napríklad vybrané slová či rovnice už nebudú v konkrétnom ročníku a rozhodovať o učení bude samotná škola. Jasné je len to, čo má žiak vedieť. Prvý cyklus bude tvoriť prvý až tretí ročník, druhý bude štvrtý a piaty, tretí šiesty až deviaty.

Foto: unsplash

Nie je však jasné určiť, kto bude piatkov učiť. Štvrtáci majú väčšinou jednu učiteľku, piataci zase na každý predmet iného učiteľa. Podľa rezortu školstva budú môcť v druhom cykle učiť učitelia s aprobáciou pre prvý stupeň aj učitelia s aprobáciou pre druhý stupeň, takže sa môžu striedať.

Nejde to bez komplikácií

Mladší žiaci majú mať takto jednoduchší prechod do vyšších ročníkov. Tento systém vraj funguje aj v iných krajinách. Prvé školy začnú nový systém testovať už v septembri. Nebude to však jednoduché. Školy sa takto budú musieť začať učiť od jesene 2026, podľa Plánu obnovy.