Extrémne vysoké teploty v apríli aj v máji. Odborník povedal, či budú budúce generácie poznať jar a jeseň

Kristína Hagarová

Foto: unsplash

Svet trápia extrémne vysoké teploty. Už v máji a niekedy dokonca v apríli dosahujú svoj vrchol a veľmi často sa práve zo zimných kabátov prezliekame rovno do letných šiat.

Ako uvádza portál TVNoviny, takto vyzerá obraz klímy na Slovensku už niekoľko rokov a klimatológ hovorí o veľkých zmenách a narúšajú ročné obdobia. To môže spôsobiť aj to, že budeme fungovať bez jari a bez jesene. Mnohí ľudia majú pocit, že už vôbec neexistuje prechodné obdobie a teda nebude existovať jar ani jeseň.

Jar a jeseň sa vytrácajú

Ako uvádza portál, aj europoslanec Martin Hojsík, ktorý sa zameriava na zelenú politiku povedal, že sa obáva toho, že jeho dcéra nebude poznať jar alebo jeseň. Pomaly už zostávajú len dve ročné obdobia, leto a zima. Klimatológ SHMÚ Pavol Faško taktiež tvrdí, že aj výsledky meraní naznačujú, že sa niečo deje. Už v posledných troch rokoch sa ukazuje, že jarné mesiace majú chladný charakter, a potom nastáva prudké oteplenie.

Vysoké teploty prichádzajú skoro

Už začiatkom mája sme zaznamenali letný deň, teda teplota nad 25 stupňov, minulý týždeň sme na Slovensku mali už prvé tridsiatky. Aj zrážok je počas jari málo. Aj samotná zima hlási problém a stabilné je už len leto. Ostatné ročné obdobia majú dosť neštandarný režim. Napriek tomu si meteorológ myslí, že štyri ročné obdobia by sa zo strednej Európy nemali úplne vytratiť.

0
Komentovať