POČASIE: Do Európy dorazila víchrica Klaus: Vieme, kedy príde aj na Slovensko

Hyriaková Kristína , TASR

Foto: TASR/AP

Po príjemnom počasí začalo Európu trápiť nepriaznivé. Ovplyvňovať ho začala mohutná tlaková níž, ktorá sa teraz presúva cez severnú Škandináviu.

Článok pokračuje pod videom ↓

Ako uvádza portál Imeteo, táto tlaková níž dostala meno Klaus a jej vplyvom silnie vietor. Okrem toho cez Európu postupuje aj frontálny systém so zrážkami. Intenzívny vietor trápi Britské ostrovy či pobrežné oblasti Francúzska, Holandska a Nemecka. Vietor dosahuje rýchlosť až 100 km/h. Aj v Nemecku vietor naberá na sile a meteorológovia vydali výstrahu tretieho stupňa. Očakáva sa, že bude vietor vyvracať stromy a strhávať elektrické vedenia.

Foto: pexels

Kedy dorazí na Slovensko?

Komplikácie môžu nastať aj v doprave. V priebehu dnešného popoludnia by mal vietor silnieť aj na našom území. Maximálne nárazy vetra by sa mali pohybovať do 60 km/h. Silnejšie sa rozfúka len na našich horách. Tu by nárazy vetra mohli dosahovať rýchlosť aj okolo 100 km/h.

Zobudili sme sa do zasneženého rána

Meteorológovia varujú pred vetrom, poľadovicou aj snehovými jazykmi a závejmi. Vydali preto výstrahy prvého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informuje na sociálnej sieti. Výstraha pred vetrom platí v celom Bratislavskom kraji, v okresoch Komárno, Nové Zámky, Šaľa, Dunajská Streda, Galanta, Poprad, Liptovský Mikuláš, Námestovo a Tvrdošín. Počítať so silným vetrom treba do 12.00 h, v okrese Poprad do 15.00 h.

Foto: archív TASR

Meteorológovia upozorňujú aj na vietor na horách, a to najmä na severe Slovenska. Výstraha tam potrvá do 16.00 h. Vodiči si musia dať pozor pred poľadovicou v oblasti stredného a východného Slovensku. Meteorológovia vydali výstrahu prvého stupňa do 12.00 h. Pre Banskobystrický a Trenčiansky kraj len do 9.00 h.

Zvýšená opatrnosť

„Tvorba poľadovice predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské aktivity ako doprava, pohyb osôb, infraštruktúra,“ uvádzajú. Pre Banskobystrický, Prešovský, Žilinský kraj platí aj výstraha pred snehovými jazykmi a závejmi. Rátať s výstrahou treba do 16.00 h, v Prešovskom kraji do 18.00 h. Pre okresy Gelnica, Košice-okolie, Rožňava a Spišská Nová Ves vydal SHMÚ výstrahu do 12.00 h.

Najnovšie články