Od júla 2023 by sa mali zvyšovať minimálne dôchodky. Hore by mali ísť o takúto sumu

SITA

Foto: unsplash

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) upozorňuje na to, že minimálne dôchodky sa na Slovensku rozmrazia už od začiatku júla tohto roka.

Článok pokračuje pod videom ↓

Predstaviteľom strán Smer-SD a Hlas-SD odporúča, aby si dôkladne naštudovali schválené znenie zákona a nestrašili ľudí tým, že rozmrazenie minimálnych dôchodkov sa odsunulo až na začiatok budúceho roka. „Minimálne dôchodky sa budú zvyšovať už tento rok. Účinnosť zákona pri tomto bode ostala od 1. júla 2023,“ uviedol v tlačovej správe poslanec NR SR Peter Cmorej.

Dôchodky sa majú rozmraziť

O tom, že sa minimálne dôchodky rozmrazia už od júla tohto roka, písala agentúra SITA už po schválení novely zákona o sociálnom poistení v parlamente. „Strana Smer a Hlas buď účelovo zavádzajú, aby mohli strašiť dôchodcov, alebo ako amatéri nevedia čítať zákony. Minimálny dôchodok sa však napriek ich rečiam zvýši o 15 až 30 eur mesačne už tento rok, a to v závislosti od počtu odpracovaných rokov,“ zdôraznil poslanec Cmorej.

Ako sa bude určovať suma minimálnej penzie?

Minimálne dôchodky sa od júla tohto roka rozmrazia. Suma minimálnej penzie sa bude určovať staronovým spôsobom. Pre ľudí, ktorí počas života nadobudli 30 rokov dôchodkového poistenia, minimálny dôchodok bude opäť dosahovať 136 % zo sumy životného minima.

Suma minimálnej penzie sa bude zvyšovať za každý ďalší rok dôchodkového poistenia o 2 percentuálne body, od 40 rokov o 3 percentuálne body a od 50 rokov o 5 percentuálnych bodov. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení od nezaradených poslancov NR SR zoskupených okolo Petra Pellegriniho, ktorú minulý týždeň schválil parlament.