Nepýtajte sa, koľko stáli vašu kamarátku nové topánky a nepožičiavajte peniaze svojim blízkym! Toto je 10 pravidiel finančnej etikety, ktoré často zanedbávame

KatkaR

V živote sa pravdepodobne už každý z nás stretol so situáciou, ktorá mu nebola príliš príjemná a miesto toho, aby sme museli odpovedať na otázku týkajúcu sa našich financií, by sme sa najradšej prepadli rovno pod zem. Chápeme, že niekedy je veľmi obtiažne utíšiť našu zvedavosť, a preto našich známych konfrontujeme otázkami, ktoré ich môžu zaskočiť či dokonca uraziť. Ak však nechcete byť považovaná za človeka, ktorý (aj keď nechtiac) urazí svojich priateľov, možno by ste si mali prečítať týchto pár jednoduchých rád, vďaka ktorým sa tomu bez problémov vyhnete. 

Článok pokračuje pod videom ↓
pexels.com

Nekomentujte výdavky iných ľudí

Diskutovať o tom, ako zaobchádzajú s peniazmi vaši známi, je nielen veľmi neslušné, ale aj úplne bezvýznamné. Mali by ste sa zdržať odsudzovania a všeobecne komentovania toho, koľko a na čo vaši priatelia utrácajú, a to aj v prípade, že to nehovoríte priamo im, ale napríklad za ich chrbtom. Áno, môže sa vám zdať nerozumné, že vaša kolegyňa ide ku kozmetičke, kde za služby zaplatí dvakrát viac, než by za tie isté služby zaplatila u tej vašej. Áno, vy by ste možno dokázali tieto peniaze minúť na niečo iné. Avšak, nie sú to vaše peniaze, a tým pádom ani vaša starosť.

pixabay.com

Pri plánovaní spoločnej zábavy zvážte finančnú situáciu všetkých zúčastnených

Ak viete, že váš partner musí splácať pôžičku alebo musí s peniazmi zaobchádzať opatrne, pretože náhle prišiel o zamestnanie, netrvajte stoj čo stoj na tom, aby ste navštívili drahú reštauráciu alebo wellness. Váš priateľ je určite pravý gentleman a pravdepodobne by vás nenechal zaplatiť ani za jednu spomenutú aktivitu, a keď už, určite by mu to nebolo príjemné. Preto radšej vymyslite niečo, kde sa budete cítiť príjemne obaja a nemusíte na to ani minúť veľa peňazí.

pixabay.com

Keď zakladáte zbierku na spoločný darček, zvážte rozpočet každej osoby, ktorá má prispieť

Ak ste sa rozhodli vyvmyslieť zbierku na spoločný darček pre vašu kolegyňu alebo priateľku, majte na pamäti, že čiastka, ktorou naň prispejete, by mala vyhovovať všetkým zapojeným. Niekto sa momentálne nachádza v lepšej finančnej situácii, niekto zase v horšej. Preto neprichádzajte okamžite s nejakým konkrétnym návrhom, ale najskôr od každého osobne zistite, akú čiastku je vlastne ochotný a schopný do zbierky vložiť.

pixabay.com

Uistite sa, že účet v reštaurácii ste si rozdelili spravodlivo

Keď sa rozhodnete pozvať svojich priateľov na večeru, automaticky súhlasíte s tým, že zaplatíte za všetko, čo počas nej zjedia i vypijú. Uistite sa však, že nikto v spoločnosti sa necíti kvôli vášmu pozvaniu nepríjemne. Mohlo by sa stať, že jeden z vašich štyroch priateľov si objednal najlacnejší šalát a minerálku, len aby nemal pocit, že ste na neho museli minúť veľa peňazí. Ak sa neviete dohodnúť, najlepšie riešenie bude, keď zaplatí každý za seba.

pexels.com

Ak požiadate priateľa o nejakú profesionálnu službu, zaplaťte mu

Síce je táto vynikajúca fotografka alebo šikovná krajčírka vašou priateľkou, no to ani náhodou neznamená, že u nej získavate automatickú zľavu. Tento človek totiž obetuje svoj čas, energiu a (mnohokrát veľmi drahé) nástroje na to, aby vám pomohol. Preto nezabudnite za prácu a služby, ktoré vám poskytne, riadne zaplatiť.

pixabay.com

Nesťažujte sa na svoje finančné problémy priateľom, ktorí zarábajú menej než vy

Ak ste si chceli už dlhšiu dobu kúpiť nový televízor s množstvom super funkcií, skladacím soundbarom a dokonalým obrazom, no jeho cena náhle stúpla, určite vás to nepotešilo. Avšak viete, čo nepoteší vašu blízku priateľku? Počúvať o vašich sťažnostiach tohto typu v prípade, že ona si už 2 mesiace sporí na novú mikrovlnnú rúru, pretože tá stará jej náhle vypovedala službu. Ak teda nechcete, aby sa cítila ešte horšie, mali by ste si túto diskusiu odpustiť.

pixabay.com

Nepýtajte sa iných ľudí, koľko stáli ich veci

To, že pýtať sa svojich známych na výšku ich platu, je nanajvýš neslušné, určite viete. Možno vám ale nepríde nič zlé na tom, že sa opýtate, koľko stáli vašu kamarátku jej nové krásne lodičky alebo kostým, koľko zaplatila za nový účes svojej kaderníčke alebo koľko ju s partnerom vyšiel romantický výlet, ktorý si dopriali na výročie. Pamätajte, že aj týmito otázkami staviate vášho komunikačného partnera do nepríjemnej situácie. Jednoducho sa o tieto veci nezaujímajte a ak by vám predsa len nedali v noci spávať, môžete si ich veľmi ľahko vygoogliť.

Ak sa ocitnete v situácii, kedy sú tieto otázky kladené priamo vám,  nezabúdajte, že nemáte povinnosť odpovedať na ne. Môžete zdvorilo odpovedať napríklad takto: “Nechcela by som o tom diskutovať,“ alebo zareagujte protiotázkou: “Prečo sa pýtate?“

pixabay.com

Požičané peniaze vráťte vždy včas

Keby bola vaša finančná situácia ideálna, určite by ste sa neuchýlili k tomu, aby ste si museli peniaze požičať. Či ste si však požičali od rodičov, známych, priateľky alebo dobrého kamaráta, uistite sa, že sa hneď dohodnete na dátume, kedy peniaze vrátite a dajte si pozor na to, aby ste to skutočne dodržali. Ak neviete, kedy budete môcť požičané peniaze vrátiť, nezatajujte to a povedzte to priamo. Neurazte sa, keď vám priateľ odmietne požičať – priateľstvo je priateľstvo a nikto nie je povinný požičať vám peniaze okamžite a na požiadanie.

pixabay.com

Nepožičiavajte peniaze len z povinnosti

Niektorí ľudia zo zásady nepožičiavajú peniaze rodine, priateľom ani známym a v podstate je to dobré rozhodnutie. Ak v tom problém nevidíte, určite sa nezabudnite uistiť, že pôžičky peňažnej sumy v dohodnutej výške nepoškodí váš vlastný rozpočet. A nezabúdajte, vždy je lepšie priateľa odmietnuť, než ho stratiť kvôli problémom s vrátením peňazí. Ak nemáte srdce odmietnuť milovanú osobu, môžete použiť nevinnú lož a naznačiť, že peniaze plánujete minúť na splatenie pôžičky alebo nákup potravín.

pixabay.com

Nepoučujte iných, ako majú narábať so svojimi peniazmi

Možno to myslíte dobre, avšak skúste sa vžiť do opačnej situácie. Páčilo by sa vám, keby vám niekto chcel stoj čo stoj poradiť, ako máte naložiť so svojimi vlastnými peniazmi? Možno viete, ako s nimi hospodáriť, ako si ušetriť, ako sa vyhnúť pôžičkám, avšak tieto rady rozdávajte iba v prípade, že vás o to niekto priamo požiada. Ináč nimi ostatných ľudí iba podráždite.

pixabay.com

Ktorých prehreškov týkajúcich sa komunikácie v oblasti financií sa v bežných rozhovoroch  s priateľmi dopúšťate? A aké otázky dokážu dostať do pomykova vás? Dajte nám vedieť.

Pozri aj: Renomovaný psychológ popísal 9 zásad šťastného vzťahu. Riadite sa nimi aj vy?

Katuš, adme.ru

Najnovšie články