Prezidentka sa s pápežom lúčila v čiernych šatách, no nešlo o symbol smútku. Tento detail si všimol málokto

Kristína Hagarová

FOTO TASR - Michal Svítok

Počas všetkých dní, kedy sa prezidentka Zuzana Čaputová stretla s pápežom Františkom, boli pod drobnohľadom nielen slová, ktoré si navzájom vymenili, ale aj šaty, ktoré mala oblečené.

Článok pokračuje pod videom ↓

Je jasné, že hlavu štátu by sme v žiadnom prípade nemali hodnotiť podľa oblečenia, avšak ako žena v takejto vysokej funkcii má narozdiel od mužov oveľa ťažšie zvoliť správne oblečenie. Kým u mužov stačí oblek, ženy si musia dávať oveľa väčší pozor na to, aby dodržali spoločenký kódex, ktorý sa od takejto udalosti vyžaduje.

FOTO TASR – Michal Svítok

Zaujímavý odkaz

Mnohých ľudí zaujali hlavne posledné šaty, ktoré mala prezidentka na sebe počas rozlúčky z pápežom. Mnohí ľudia si mysleli, že čierna na šatách má symbolizovať rozlúčku so Svätým Otcom. Keď sa však neskôr na povrch dostala informácia, že prezidentka v ten deň prišla o svojho otca, ktorý bojoval s ťažkou chorobou, pripisovali ich farbu hlavne smútku.

Vysvetlil to návrhár

Portál Diva.sk však odhalil niečo, čo by nenapadlo naozaj nikomu z nás. Módny návrhár Boris Hanečka, ktorý často spolupracuje s prezidentkou Zuzanou Čaputovou, pre portál povedal, že čierne šaty boli naplánované už dopredu a mali evokovať odkaz na Šaštín a niečo, čo je vyslovene pietne. Práve kostol v Šaštíne je baroková stavba a pridali na šaty tomu odpovedajúcu čipku a zdobenie. Čierna však v tomto prípade nemala byť farbou smútku, ale dôstojnosti a úcty, no zároveň znak pietnosti k miestu a pápežovi.

Všetky tri modely šiat, ktoré mala prezidentka počas stretnutia s pápežom Františkom na sebe, navrhoval práve Boris Hanečka. Všetky v sebe skrývali určitý odkaz, preto sa niet čomu čudovať, že upútali takú pozornosť.

4
Komentovať