Obrovský úspech vedcov. Vytvorili krvný test, ktorý odhalí rakovinu u pacientov, ktorí nemajú žiadne príznaky

SITA

Foto: Profimedia

Vedci vytvorili krvný test, ktorý dokáže nájsť viac ako 50 typov rakoviny ešte predtým, ako sa u človeka objavia prvé príznaky. Pomáha diagnostikovať nádory v čase, keď je ich liečba jednoduchšia. Test hľadá chemické zmeny v bezbunkovej DNA, ktorú do krvného obehu vylučujú nádory.

Článok pokračuje pod videom ↓

Na výskume spolupracujú americkí experti z Dana-Farber Cancer Institute a Harvard Medical School a ich britskí kolegovia z Francis Crick Institute a University College London. Otestovali viac ako štyritisíc vzoriek, pričom niektorí pacienti boli zdraví, iní zas mali rakovinu. V 96 % prípadov test odhalil typ rakoviny. Viac ako 99 % pozitívnych výsledkov bolo správnych, no podľa vedcov je ešte potrebné ďalšie skúmanie.

Foto: pixabay

Štúdiu podporuje výrobca krvných testov Grail. Jeden z vedúcich tímu Geoff Oxnard vyhlásil, že je s doterajším výsledkom spokojný. „Tento krvný test má zjavne všetky vlastnosti potrebné na určenie niekoľkých typov rakoviny v celej populácii. Všetci sa pýtajú, kedy bude test, ako je tento, pripravený na použitie,“ povedal a dodal, že ho už v obmedzenom režime používajú pri klinických testoch.

Foto: Profimedia

„Pred tým, ako ho budeme môcť bežne využívať, budeme pravdepodobne musieť počkať na výsledky týchto klinických skúšok, aby sme úplne pochopili, ako funguje,“ objasnil.

Foto: pixabay

„Nájdenie rakoviny v ranom štádiu, keď je menej agresívna a dokážeme ju ľahšie liečiť, má obrovský potenciál pri záchrane životov a my veľmi potrebujeme technické inovácie, ktoré tento potenciál prenesú do reality. I keď je tento test ešte na začiatku, doterajšie výsledky sú povzbudzujúce. Je však potrebné ďalšie skúmanie jeho schopnosti zachytiť rakovinu v ranom štádiu a potrebujeme zistiť, ako by skutočne fungoval pri skríningu rakoviny,“ vyhlásil David Crosby z Cancer Research UK.