Dôchodok niektorých seniorov môže dosiahnuť aj 800 eur. Výška nových predčasných a starobných penzií vás šokuje

SITA

Foto: TASR archív

Výška novopriznaných starobných a predčasných starobných dôchodkov v decembri minulého roka môže mnohých riadne prekvapiť. Kým v decembri 2022 dosiahli priemerné novopriznané predčasné starobné dôchodky 538 eur, na konci vlaňajška to bolo o 217 eur viac, teda až 755 eur. Vyplýva to z informácií zverejnených Ministerstvom financií SR.

Článok pokračuje pod videom ↓

Sociálna poisťovňa vlani priznala nové predčasné starobné dôchodky 17 764 žiadateľom, ktorí spĺňali podmienku a chýbali im len dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku. Vykázala však aj ďalšiu skupinu žiadateľov o predčasný starobný dôchodok, ktorí po januára 2023 splnili alternatívnu podmienku nároku a teda odpracovali najmenej 40 rokov. Počet týchto novopriznaných predčasných starobných dôchodkov dosiahol za minulý rok takmer 11,4 tisíc.

Čo je za nárastom?

Až 63 % takýchto dôchodkov bolo priznaných za posledných päť mesiacov vlaňajška, pričom najviac ich Sociálna poisťovňa priznala v decembri a to pre 1 589 žiadateľov. Oproti roku 2022 tak vzrástol počet nových žiadateľov o predčasný dôchodok 2,3-násobne, ku koncu vlaňajška ich počet prekročil 29 tisíc.

Ak sa pýtate, čo je za týmto výrazným nárastom žiadostí o predčasný dôchodok, máme pre vás odpoveď. Sociálna poisťovňa od 1. júla 2023 mimoriadne zvýšila všetky dôchodkové dávky o 10,6 %, vrátane predčasného starobného dôchodku. Priemerná výška predčasného dôchodku sa tak zvýšila o 66 eur, ku koncu roku predstavovala 698 eur.

Od júla 2023 sa tiež zvýšili sumy minimálneho dôchodku a od októbra 2023 po novele zákona o pomoci v hmotnej núdzi sa zmenil aj zákon o sociálnom poistení. Na základe toho je suma minimálneho dôchodku z doterajších 136 % zvýšená na 145 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.

Zvýšili sa aj starobné penzie

Najnovšie články