Príbeh: Dlhých 65 rokov som bola vdovou a hľadala som spôsob, ako umrieť. K životu ma však opäť priviedla táto jedna vec…

Lucia Mužlová

Samota je tá najhoršia vec. Veľa by vám o tom mohli rozprávať najmä starší ľudia, ktorí mnohokrát ostanú sami, pretože ich životná láska odíde. Táto žena, ktorá je už 65 rokov vdovou veľmi dobre vie, čo to samota je. Svojho manžela stratila príliš skoro a na výchovu detí a starostlivosť o domácnosť bola úplne sama. Ale ako to už býva, deti vyrástli, odišli, založili svoje rodiny a sem-tam prídu na návštevu…

pixabay.com

Zostala sama cez deň aj v noci v trojizbovom prázdnom byte. Všade okolo ticho. Jediná vec, ktorú chcela bolo zomrieť. Každý problém však má svoje riešenie, len to ešte nevedela.

Každý deň sa osamelosť zhoršovala a prerastala do niečoho obrovského, na čo už nestačila. Mnoho rokov trpela cukrovkou a v hlave jej niekoľkokrát skrsla myšlienka, že prestane užívať svoje lieky a jednoducho umrie. Začala jesť oveľa viac sladkostí, piť červené víno. Začala robiť všetky tie veci, ktoré kvôli cukrovke robiť nemohla. Dni ubiehali, no dlho očakávanej zubatej sa nedočkala. Jediné, čo jej ostávalo bolo ďalej smútiť a trpieť.

pixabay.com

Rodina si jej trápenie všimla. Jediné čo urobili bolo, že jej poradili, aby sa zoznámila so starším mužom, s ktorým by dožila zvyšok svojho života. Chceli, aby mala v opustenom byte nejakú spoločnosť. S pár staršími ľuďmi sa aj zoznámila, no keď počula, že sa len sťažujú a majú svoje vlastné problémy, znechutilo ju to a už radšej nikoho nehľadala…

Mnohokrát bola nahnevaná. Osamelosť jej už začala prerastať cez hlavu. Rozhodla sa, že s tým bude bojovať. Povedala si, že je to jej posledná šanca. Na sociálne siete umiestnila akúsi reklamu typu: „Osamelá stará žena hľadá niekoho, s kým by prežila posledné roky svojho života“. Na jej veľké prekvapenie začali chodiť odpovede.

pixabay.com

Posledných 6 rokov sa z jej bytu ozýva skoro stále hurónsky smiech. Ak si myslíte, že spoznala svoju osudovú lásku cez internet, mýlite sa. Žije s dvomi staršími dámami, ktoré majú podobný osud ako ona. Celé dni sa rozprávajú, hrajú karty, hovoria si svoje životné príbehy.. Okrem toho dokážu vyžiť so svojich dôchodkov a peniaze dostávajú aj z prenájmu svojich vlastných bytov. Sú natoľko zaneprázdnené, že už akosi pozabudli, čo to tá samota vlastne je. Navštevujú divadlá, sem-tam cestujú, no najdôležitejšie je, že už nesmútia.

pixabay.com

Či chceme alebo nie, raz nás rana v podobe straty najmilovanejšej a najbližšej osoby môže postretnúť. Každý nakoniec ostane sám. Dôležité však je veriť, že sa to môže zmeniť. Nikdy by sme nemali podliehať svojím najtemnejším myšlienkam. Nemusíte si nutne nájsť partnera muža, s ktorým strávite posledné roky života. Oporu môžete nájsť aj v silných ženách so smutným osudom, ktoré sa stanú vašimi priateľkami. Jeden známy lekár odporúča ako najúčinnejší liek na starobu práve priateľstvo. Veríme, že nikdy nebudete trpieť samotou a ak nemáte dokonalý život alebo pekný osud vo vienku, nezúfajte, vždy je tu cesta.

zdroj: babskeveci.sk (Lucia M.), takprosto.cc

Najnovšie články